Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Jones Lang LaSalle'e Göre Türkiye Yatırımcılar için İlgi Çekici Bir Bölge Olmaya Devam Edecek

Jones Lang LaSalle tarafından hazırlanan, ''Türkiye Gayrimenkul Pazarı - 2011 Gelişmeler & 2012 Öngörüler'' raporu, Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş ve Sermaye Piyasaları & Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Kıvanç Erman'ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Türkiye'nin yatırımcılar için ilgi çekici bir bölge olmaya

yapi.com.tr / AA
Jones Lang LaSalle'e Göre Türkiye Yatırımcılar için İlgi Çekici Bir Bölge Olmaya Devam Edecek

Jones Lang LaSalle tarafından hazırlanan, 'Türkiye Gayrimenkul Pazarı - 2011 Gelişmeler & 2012 Öngörüler' raporu, Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş ve Sermaye Piyasaları & Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Kıvanç Erman'ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Türkiye'nin yatırımcılar için ilgi çekici bir bölge olmaya devam edeceği öngörülen rapora göre, gerçekleşmesi beklenen işlemler için devam eden pazarlık ve görüşme süreçlerinin 2012'nin ilk yarısında başarılı bir şekilde sonuçlanması bekleniyor.
Geliştirilen projeler için ise yatırımcı talebinin sınırlı olacağı, fakat birincil gayrimenkuller için getiri oranlarının artan ilgiye paralel olarak küresel beklentilerle aynı seviyede kalacağı, buna bağlı olarak getiri oranlarının yüzde 7-7,5 bandında olacağı öngörülüyor.
    
Mütekabiliyet Yasasının değişmesi, Afet Hazırlık Kanun Tasarısı ve yabancı uyruklu vatandaşların mülk satın alabilmesi için yapılan değişikliklerin Türkiye gayrimenkul pazarına 2012'de olumlu yansımasının beklendiği belirtilen rapora göre, 2011 yılındaki güçlü perakendeci talebinin aksine, 2012 yılında perakendecilerin büyüme planları için özellikle rekabetin yüksek olduğu bölgelerde daha dikkatli bir yol izleyecekleri fikri ön plana çıkıyor. Buna rağmen, ikincil şehirlere olan perakendeci talebinin artmaya devam etmesi bekleniyor.
    
Arzlarda bazı gecikmeler görülebilir
    
Geçtiğimiz yıl görülen 'güçlü performansın' ardından perakende pazarında gelecek arzın 2012-2013 yılında da aynı şekilde devam edeceği tahmin edilirken, ekonomik yavaşlamadan dolayı gelecek arzlarda beklenen bazı gecikmelerin olabileceği göz önünde bulunduruluyor. Rapora göre, kullanıcıların eski ve düşük kalitedeki A tipi ofislerden, erişilebilir, yeni ve yüksek kalitedeki A tipi ofislere doğru geçiş eğilimlerinin bu yıl artmaya devam edeceği, özellikle Ümraniye'nin merkezi iş alanı (MİA) bölgesine kıyasla düşük kira seviyesi, 'yeni ve yüksek kaliteli' ofis alanları sunmasından dolayı öne çıkan bir pazar olması bekleniyor. Kamu kuruluşlarının ofis değiştirme taleplerinin artmasıyla birlikte, Ankara ofis pazarı kullanıcı taleplerinin 2012 yılında güçlü olacağının öngörüldüğü rapora göre, İzmir'deki 'yeni gelişen merkezi iş alanı' imar planının 2012'de uygulanmaya başlaması durumunda, şehrin aktif bir ofis geliştirme pazarıyla karşı karşıya kalacağı düşünülüyor.


    
Büyümedeki yavaşlama, ertelemelere neden olabilir
    
2009-2010 periyodunda 800 bin-850 bin metre kare aralığında gerçekleşen perakende arzı, 2011'de 1,2 milyon metre kare olarak kaydedilirken, 2012-2013 yılları içerisinde alışveriş merkezi gelişiminin güçlü olması beklenmekle birlikte ekonomik büyümedeki yavaşlamanın, bazı projelerin tamamlanma tarihlerinde ertelemelere neden olabileceği tahmin ediliyor. Rapora göre, 2011'de beklenen perakende arzı ile birlikte Türkiye'deki toplam kiralanabilir alan 302 alışveriş merkezinde 7 milyon 630 bin metre kareye ulaştı.
    
2013 sonu itibariyle 2 milyon 96 bin metre kare toplam kiralanabilir alanın 66 alışveriş merkezinde aktif hale gelmesi beklenirken, mevcut durumda inşaat halinde bulunan arzın da eklenmesiyle Türkiye'deki toplam kiralanabilir alanın 368 alışveriş merkezinde 9 milyon 726 bin metre kareye ulaşacağı öngörülüyor.
Yatırımcı ilgisinin İstanbul ile sınırlı kalmadığı ve diğer şehirlere olan ilginin de yoğun olduğu, 2011'deki yüksek yatırımcı ilgisine rağmen, üzerine görüşülen potansiyel işlemlerin gerçekleşmediğine dikkati çekilen rapora göre, 2011'de yabancı yatırımcı ilgisinin, özellikle devlet yatırım fonlarının girme isteğinin yüksek olduğu Türkiye perakende pazarında bir veya iki işlemin bu yılın ilk çeyreğinde sonuçlanması bekleniyor.
    
İstanbul, 2013'de en yoğun pazar olacak
    
Geçtiğimiz yıl cadde perakendeciliğinin yatırımcılar için öncelikli hedeflerden biri olmaya devam ettiğinin altı çizilen rapora göre, 2011 sonu itibariyle İstanbul'daki perakende arzı 104 alışveriş merkezinde (AVM) 3 milyon 78 bin metre kare, Ankara'da 33 AVM'de 1 milyon 127 bin metre kare, İzmir'de ise 19 AVM'de 365 bin metre kare olurken, 2013 sonuna kadar toplam kiralanabilir alan büyüklüğünün İstanbul'da 4 milyon 196 bin metre kareye, Ankara'da 1 milyon 316 bin metre kareye, İzmir'de 431 bin 500 metre kareye ulaşması öngörülüyor.
Perakende yoğunluğunda İstanbul, bin kişi başına düşen 232 metre kare toplam kiralanabilir alan ile Ankara'dan sonra ikinci sırada yer alırken, 2013 sonu itibariyle bu rakamın 287 metre kareye ulaşması ve İstanbul'un en yoğun pazar haline gelmesi bekleniyor.


    
İstanbul'da kiralar metre karede aylık 80 avro
    
Türkiye'deki birincil kira rakamının da göstergesi olan İstanbul pazarında, birincil kira seviyesi 2011'in ilk yarısında 5 avro artarak metre kare başına aylık 80 avroya ulaşırken, önümüzdeki dönemde de bu rakamın 80 avro seviyesinde kalacağı öngörülüyor.

Ankara'da, organize perakende alanlarında metre kare başına aylık ortalama kira seviyeleri 15-20 avro arasında seyrederken, birincil kira rakamı 30 avroya kadar çıkıyor. İzmir'de ise metre kare başına aylık ortalama alışveriş merkezi kiraları 20-25 avro arasında değişirken, birincil kira oranlarının 40 avroya çıktığı tahmin ediliyor.
İkincil şehirler perakende pazarına bakıldığında, 2011 yılı sonu itibariyle İstanbul, İzmir ve Ankara hariç diğer şehirlerdeki alışveriş merkezi sayısının 146'ya, toplam kiralanabilir alanın 3 milyon 30 bin metre kareye yükseldiği görülüyor.
    
İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki şehirlerde 2011 sonu itibariyle toplam 722 bin metre kare toplam kiralanabilir alan ile 29 alışveriş merkezi inşaatı başlarken, projelerin 2013 sonu itibariyle tamamlanması bekleniyor. Böylelikle 2013 sonu itibariyle bu şehirlerdeki toplam kiralanabilir alan stokunun 175 alışveriş merkezinde yaklaşık 3 milyon 753 bin metre kareye ulaşması öngörülüyor.
    
Bu arada, rapora göre ikincil bölgelerdeki perakende yoğunluğunda 2011 yılı sonunda, İstanbul ve Ankara'dan sonra Karabük, Bolu ve Trabzon Türkiye'nin en yoğun şehirleri oldu.
    
''Ataşehir bir anda mantar gibi yükselecek''
    
Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, raporun açıklanmasının ardından soruları yanıtlarken, Mütekabiliyet Yasasının değişmesiyle daha çok sayıda varlıklı kişiye İstanbul'da ikinci, üçüncü evlerini satın alma imkanı verilmesi halinde, bu kişilerin Türkiye'ye gelme sıklıklarının artacağını ve dolayısıyla perakendede daha fazla hareketlilik olacağını vurguladı.

İstanbul Finans Merkezi projesiyle Ataşehir'deki hareketliliğin artacağını belirten Alkaş, ''Doğu Ataşehir'deki TOKİ arsasında çok kapsamlı proje var. AVM'siyle, oteliyle, ofis bloklarıyla, kulesiyle ciddi bir proje geliyor. Ataşehir'deki Finans Merkezi projesiyle ilgili imar durumunun belediyelerden alınarak bakanlığa verilmesinin, süreçleri hızlandırıcı etkisi olacak. O bölge bir anda bir anda mantar gibi yükselecek beklentisindeyim'' dedi.
    
Alkaş, yurt dışına konut satmanın da bir nevi ihracat olduğunu vurgulayarak, bu kapsamda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile görüşmelerinde ve uluslararası fuarlara ilişkin açılımlarda bunu da gözettiklerini, dolayısıyla önümüzdeki dönemde belli konut projelerinin dışarıya pazarlanmasında kendilerinin de devreye girebileceğini, bu konuda hazırlık sürecinde olduklarını bildirdi.
    
Jones Lang LaSalle Türkiye Sermaye Piyasaları & Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Kıvanç Erman da 2012'de ciddi otel açılışları beklediklerini, Kasım 2011 sonu itibariyle bin 850 yeni oda İstanbul piyasasına girerken, 2012 yılında yaklaşık 3 bin 850 odalık arzın pazara sunulmasını beklediklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/jones-lang-lasallee-gore-turkiye-yatirimcilar-icin-ilgi-cekici-bir-bolge-olmaya-devam-edecek_90646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!