Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Jürgen Habermas 80 Yaşında

Alman felsefeci, sosyolog ve siyaset bilimci Jürgen Habermas bugün 80 yaşına basıyor. Habermas, Türkiye’de de bir süre önce çok tartışılan ‘kamusal alan’ kavramına ilişkin yazdığı zihin açıcı metinler kadar ‘iletişimsel eylemin pragmatizmi’ kuramıyla da tanınıyor.

Radikal Gazetesi
Jürgen Habermas 80 Yaşında

Alman felsefeci, sosyolog ve siyaset bilimci Jürgen Habermas bugün 80 yaşına basıyor. Frankfurt okulunun günümüzdeki en tanınmış ismi olan Habermas için Alman basınında pek çok yazı yayımlandı. Çalışmalarında marksist çizgisini de ‘eleştirelliğini’ de koruyan Habermas,  günümüzün ‘neo-marksistleri’ arasında kabul ediliyor. Habermas, Türkiye’de de bir süre önce çok tartışılan ‘kamusal alan’ kavramına ilişkin yazdığı zihin açıcı metinler kadar ‘iletişimsel eylemin pragmatizmi’ kuramıyla da tanınıyor.

Yazar, 1956’da girdiği Frankfurt Üniversitesi’nde Horkheimer ve Adorno’nun öğrencisi oldu. Horkheimer eleştirisi sonrasında bir süre başka bir üniversitede çalıştı. 1964’te Adorno’nun da desteğiyle Felsefe ve Sosyoloji bölümlerinin başkanı olarak Frankfurt’a döndü. 1993’te emekli olan Habermas, çalışmalarını ve yaşamını Frankfurt’ta sürdüyor. Post-modernite eleştirileriyle de tanınan Habermas’ın Türkçe’de ‘İletişimsel Eylem Kuramı’, ‘İdeoloji olarak Teknik ve Bilim’, ‘Sosyal Bilimlerin Mantığı Üzerine’ gibi pek çok kitabı var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/jurgen-habermas-80-yasinda_69951.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!