Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kabataş-Beşiktaş Tramvay Hattı Planlara İşleniyor

Büyükşehir Belediye Meclisi, Kabataş-Beşiktaş Tramvay Hattı'nın planlara işlenmesi ile İlçe ve ilk kademe belediyelerine 'Afet Riski'nde yıkım yetkisi verilmesini onayladı.

İBB
Kabataş-Beşiktaş Tramvay Hattı Planlara İşleniyor

üyükşehir Belediye Meclisi,Kabataş-Beşiktaş Tramvay Hattı'nın planlara işlenmesi ile İlçe ve ilk kademe belediyelerine 'Afet Riski'nde yıkım yetkisi verilmesini onayladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin "5. Seçim Dönemi 2. Toplantı Yılı Nisan Ayı Toplantılarının 3. Birleşimi", Saraçhane Belediye Sarayı'ndaki Meclis Salonu'nda Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İdris Güllüce'nin başkanlığında gerçekleşti.

Birleşimde ilk olarak 115-128 numaralar arasındaki teklifler ele alındı. 127 numaralı teklif 'Teklif Karar' olarak görüşülerek kabul edilirken, diğer teklifler görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi.

İSMEM'in adı değiştirildi

Toplantıda 'Teklif Karar' olarak kabul edilen 127 numaralı teklifle, kısa adı İSMEM olan 'İstanbul Sokak Çocukları Meslek Edindirme Kursları'nın adı, 'İstanbul Sokakta Yaşayan Çocuklar Meslek Edindirme Kursları' olarak değiştirildi.

Birleşimde daha sonra 5-62 numaralar arasındaki raporlar ele alınarak görüşmeye açıldı. 9 ve 35 numaralı raporlar tekrar görüşülmek üzere komisyonlara geri çekilirken, diğer raporlar yapılan oylama sonucunda kosimyon görüşleri doğrultusunda kabul edildi.

Eminönü-Kabataş Tramvayı Başkan Topbaş'ın talimatıyla Beşiktaş'a uzayacak...

Kabul edilen 20 numaralı rapor; Eminönü-Karaköy-Kabataş-Beşiktaş Tramvay Hattı kapsamında, Kabataş-Beşiktaş Tramvay Hattı'nın 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planlarına işlenmesini öngörüyor.

Eminönü'nden Kabataş'a kadar gelen raylı sistem hattının burada kesilmesinin trafiği olumsuz etkileyeceği ve bölgenin aktarma istasyonluğu için uygun olmadığını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mimar Kadir Topbaş, göreve geldiğinde hattın Beşiktaş'a kadar tramvayla, buradan Levent'e kadar da metro ile uzatılması talimatını vermişti.

İlçe ve ilk kademe belediyelerine 'Afet Riski'nde yıkım yetkisi...

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bugünkü birleşiminde kabul ettiği 6 numaralı rapor da "Maili İnhidam ve Afet Riski taşıyan binaların insanlardan tahliyesi ve yıkımı konusunda ilçe ve ilk kademe belediyelerine yetki verilmesi"ni içeriyor.

Raporda; 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 7. Maddesinin 1. Fıkrasının z Bendi ile "Afet riski taşıyan veya can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturan binaları insandan tahliye etmek ve yıkmak" görevinin Büyükşehir Belediyelerinin görev, etki ve sorumluluğuna girdiği hatırlatılarak, aynı fıkranın son paragrafındaki "Büyükşehir Belediyeleri bu görevlerden uygun gördüklerini Belediye Meclisi kararı ile ilçe ve ilk kademe belediyelerine devredilebilir, birlikte yapabilirler" ibaresine dikkat çekiliyor.

Raporun komisyon görüşü bölümünde ise, "Afet riski taşıyan veya can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturan binaları insandan tahliye etmek ve yıkmak" yetkisinin ilçe veilk kademe belediyelerine devredilmesi, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın gerekli gördüğü hallerde ve yerlerde, ayrıca Meclis kararına gerek kalmaksızın bu yetkiyi geri almaya Belediye Başkanının yetkili kılınmasına ilişkin teklif komisyonumuzca uygun görülmüştür" deniliyor.

Büyükşehir, bir binasını Bosna-Hersek Başkonsolosluğu'na tahsis ediyor...

Belediye Meclisi'nin onayladığı bir diğer kararla; mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait 'Beşiktaş Dikilitaş mahallesi Yenigelin Sokak Barbaros Plaza Yanı' adresinde bulunan binanın 4. katının Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosluğu'na, aynı binanın zemin katının ise, Bosna-Hersek Kültür Merkezi olarak 15 yıllığına tahsis edilmesi kabul edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kabatas-besiktas-tramvay-hatti-planlara-isleniyor_25470.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!