Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaçak Elektrik en Fazla Marmara'da Kullanılıyor

Ekonomide katrilyonlarca lira zarara neden olan kaçak elektrik kullanımının en fazla Marmara Bölgesi'nde olduğu bildirildi. Marmara'yı Güneydoğu Anado

Net Gazetekonomide katrilyonlarca lira zarara neden olan kaçak elektrik kullanımının en fazla Marmara Bölgesi'nde olduğu bildirildi. Marmara'yı Güneydoğu Anadolu Bölgesi izliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan kaçak elektrikle mücadele çerçevesinde 1 Kasım 2002 tarihine kadar 22.8 milyon abonenin sayaçlarının kontrol edileceğini söyledi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Osman Aslan'ın soru önergesine verdiği yanıtta, aylık enflasyon artışlarının elektrik birim fiyatına temel oluşturan girdi maliyetlerine yansıdığını ve bunun da elektrik tarifesi fiyatlarını etkilediğini kaydetti.

Türkiye ekonomisine yaklaşık 1.5 milyar dolar zarar veren ve enerji kullanım sürekliliğini tehdit eden kaçak elektrik kullanımının engellenmesi yönünde yoğunlaştırılan mücadelenin ülke genelinde yapıldığını belirten Çakan, 2001 yılı sonu itibarıyla satın alınan 86.8 milyar kilowattsaat elektrikten 68.2 milyar kilowatsaatinin satıldığını, 18.6 milyar kilowattsaatinin ise kayıp-kaçak olduğunu belirtti.

22 MİLYON ABONENİN SAYAÇLARI KONTROL EDİLECEK

Çakan'ın verdiği bilgiye göre, elektrikte en fazla kayıp-kaçak Marmara bölgesinde yaşanıyor. Bunu Güneydoğu Anadolu Bölgesi izliyor. Çakan, Türkiye genelinde 2001 yılının Ağustos ayından itibaren yoğunlaştırılan kaçak kullanımı engelleme mücadelesine 2002 yılında da yoğun bir şekilde devam edildiğini belirtti. Zeki Çakan, şunları kaydetti:

''Bu mücadele çerçevesinde 1 Kasım 2002 tarihine kadar TEDAŞ personeli sonu tatiller de dahil çalıştırılarak, toplam 22.8 milyon abonenin sayaçları kontrol edilip mühürlenecektir.

2001 yılının ilk 7.5 ayında yüzde 24.6 olan kayıp kaçak oranı, alınan tedbirler neticesinde yıl sonu itibarıyla yüzde 3.2 puan düşürülerek, 2001 yılı kayıp kaçak oranı ortalaması yüzde 21.4'e indirilmiş, 3.2 puan karşılığı 392 trilyon lira ekonomiye kazandırılmıştır.''
http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-elektrik-en-fazla-marmarada-kullaniliyor_1179.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!