Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Doğu Karadeniz Yaylalarında...

Kaçak Yapılar Valiliği Harekete Geçirdi

Arkeolojik doğal sit alanı Santa Harabeleri’ne, yaylacılar tarafından yapılan beton binalar için Gümüşhane Valiliği harekete geçti.

yapi.com.tr
Kaçak Yapılar Valiliği Harekete Geçirdi

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Gümüşhane’nin Dumanlı köyü sınırlarında yer alan, geçmişi Ortaçağ’a kadar uzanan, “Gökyüzüne yakın saklı kent” olarak da bilinen arkeolojik doğal sit alanı Santa Harabeleri’ne, yaylacılar tarafından yapılan beton binalar için Gümüşhane Valiliği harekete geçti.

Valilik, tarihi dokuda çirkin görüntü oluşturan kaçak yapıların doğayla uyumlu hale getirilmesi için sahiplerine süre verdi, aksi halde yapıların yıkılacağını bildirdi. Rumlar tarafından 17’nci yüzyılda kurulduğu bilinen 7 mahalleden oluşan Santa, taştan inşa edilen tek katlı yapılarla ve her mahallede bir kiliseden oluşuyor. Rum sivil mimarisine özgü eserleri barındıran ve bugüne kadar ayakta kalan yapılar, bölgeye ulaşım zorluğu çekilmesi nedeniyle bakımsız kaldı. Yörede yaylacılık yapanlar da harabelerin bulunduğu bölgeye kaçak betonarme yapılar inşa etti. Santa Harabeleri’ne, eski taş yapı üzerine bir yaylacı tarafından inşa edilen 2 katlı tuğla bina ise tarihi dokuda çirkin görüntü oluşturdu. Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğretim Üyesi Dr. Coşkun Erüz de Santa Harabeleri’nde bulunan taş yapılar ve bölgenin dokusunun insanların ilgisini çektiğini belirterek, “Santa’da bulunan 15-20 yapı haricindeki yapılar gerçek Santa evi değil. Santa’da bulunan pek çok yapı çürüdü, bazıları çöktü ve yakıldı. Santa Harabeleri’nin gerçek tarihi dokusu ortaya çıkarılıp vatandaşa sunulursa, bölge hem yayla vasfını korur, hem doğa, hem de kültür turizmi için bölgenin cazibe merkezi haline gelir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-yapilar-valiligi-harekete-gecirdi_166679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!