Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaçak Yapılaşmayı, Kentsel Dönüşüm Projesi ile Engelleyeceğiz

Bursa Merkez Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, kaçak yapılaşmanın yıkmakla önlenemeyeceğini belirterek, kalıcı çözümün kentsel dönüşüm projes

Zaman
Kaçak Yapılaşmayı, Kentsel Dönüşüm Projesi ile Engelleyeceğiz

b>Bursa Merkez Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, kaçak yapılaşmanın yıkmakla önlenemeyeceğini belirterek, kalıcı çözümün kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek olduğunu söyledi.

Belediye başkanlığına geldiği günden bu yana yaptığı çalışmaları değerlendirmek için Yıldırım Belediyesi Adile Naşit Tiyatrosu'nda basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Özgen Keskin, hızlı bir tempoda, akılcı projelerle Yıldırım'ı köy görüntüsünden kurtarma mücadelesi verdiklerini söyledi. “Önce insan” anlayışıyla çalıştıklarını ifade eden Başkan Keskin, Ak Masalar, İş, Aş ve Engelli Masaları, Yüksek İhtisas Kavşağı, Bursaray'ın Yıldırım Etabı'na öncelik verilmesi, Türkiye'de bir ilk olan Deprem Envanteri gibi 6 ayda yapılan icraatlarını aktardı. Keskin, “Engelliler Tekstil İş Eğitim Atölyesi” ve “Mesleki Eğitim” kursları adındaki iki yeni projeyi de tanıttı.

Kaçak yapılaşma ile mücadelenin sadece ev yıkmakla olamayacağını dile getiren Keskin, bu konuda mutlaka planlama yapılması gerektiğini vurguladı. Göreve geldikleri 6 aylık zaman diliminde 350 kaçak inşaatın yıkıldığını ifade eden Başkan Keskin, kendisinin çocukluğunda Yıldırım'da 10 bin hane bulunduğunu, şimdi ise bölgenin 120 bin hanenin yaşadığı dev bir kente dönüştüğünü kaydetti. Yıldırım'da kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceklerini aktaran Keskin şöyle konuştu: “Çarpık yapılaşmanın olduğu bölgelerdeki vatandaşlarla konuşarak, yapacağımız dönüşümün maliyetini paylaşacağız. Böylelikle hem vatandaşlar sağlıklı ve sağlam yapılara kavuşacak, hem de Yıldırım'ın çirkin görüntüsü ortadan kaldırılmış olacak. Öncelikle sözde SİT olan yerlerin SİT alanı olmaktan çıkartılması gerekiyor.”

İki yeni projeleri olduğunu aktaran Başkan Özgen Keskin, ilçede 18-45 yaş grubunda 80 engelliye tekstil-konfeksiyon alanında mesleki beceri kazandıracak ‘Engelliler Tekstil İş Eğitim Atölyesi' kuracaklarını söyledi. 7 aylık bilgisayar destekli tekstil giysi tasarımı ve dikimi kursunun maliyeti 182 bin Euro olacak. Bunun yanı sıra 18-35 yaş grubunda işsiz 80 kişiye elektrik alanında otomasyon kursu verileceğini duyuran Keskin, eğitimin 10 ay süreceğini belirtti. İstihdama kalifiye eleman kazandıracak projenin toplam maliyeti ise 121 bin Euro olacak. Projelerin maliyetlerinin yüzde 10'una belediyenin destek vereceğini açıklayan Keskin, maliyetin yüzde 90'ını ise Avrupa Birliği Merkezi Finans Birimi'nin karşılayacağını vurguladı.

Türkiye'de ilk sayılacak projelere imza attıklarını söyleyen Keskin, yaptıkları çalışmaları şu başlıklar altında topladı: “İnsanlarımıza güler yüzle hizmet verecek, ‘bugün git yarın gel' dönemini sona erdiren Ak Masaları kurduk. Bilgi edinme bürosu oluşturduk. Bunun yanında Engelli Masaları, İş Masaları ve Aş Masaları ile yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yardımlar yapıyoruz. Sağlık alanında kurduğumuz Alo Yıldırım Sağlık Hattı, diyaliz hastaları için ücretsiz servisler, ücretsiz cenaze aracı, asker ailesi yardımları gibi çalışmalarımız halkımız tarafından beğeni ile karşılandı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-yapilasmayi-kentsel-donusum-projesi-ile-engelleyecegiz_19291.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!