Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaçak Yurtların Sayısını Bilmiyoruz

Ortaokul düzeyinde özel öğrenci yurdu açılmasına izin veren ve denetimlerin yapıldığını savunan MEB’in, kaçak yurt ve barınma hizmeti için kullanılan ev sayısını bilmediği ortaya çıktı

yapi.com.tr
Kaçak Yurtların Sayısını Bilmiyoruz

TBMM Eğitim Komisyonu üyesi ve CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’in ortaokul seviyesinde özel öğrenci yurtları açılmasına imkân sağlayan yönetmelikle ilgili soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yanıt geldi.

‘Kaç kaçak yurt var?’ sorusuna yanıt yok

Birgün Gazetesi'nden Çağlar Ballıktaş'ın haberine göre, Bakanlık özel yurtların mevzuat hükümlerine uygun olarak denetlendiğini belirtti, ancak “Türkiye genelinde kaçak yurt ve barınma hizmeti şeklinde kullanılan ev sayısı nedir?” sorusuna yanıt vermedi.

Öğrencilerin yaşlarına dair detay verilmedi

Yanıtta, özel öğrenci yurtlarında hâlâ 75 bin 739 ortaöğretim ve 145 bin 602 yükseköğretim öğrencisinin barındığı ifade edilirken, öğrencilerin yaşlarına ilişkin detaya da girilmedi. İrgil’in, “Devlet, ortaokul düzeyindeki öğrencilerin barınma ihtiyacını neden karşılayamamaktadır?” sorusuna da bir açıklama getirilmedi.

‘MEB kaçak yurtları meşrulaştırıyor’

CHP’li İrgil, ortaokul seviyesinde özel yurtların açılmasına olanak sağlayan ve kamuoyunda tepkiyle karşılanan yönetmeliğin öğrenci ve velilerin talebi nedeniyle çıkarıldığı yönünde açıklamalar yapıldığını, ancak devletin bu ihtiyacı neden karşılayamadığını açıklayamadığını belirtti.

Önerge yanıtında denetimlerin yapıldığı yönünde bilgi verildiğini aktaran İrgil, buna karşın kaçak yurt sayısını bilmediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Yönetmeliği uzmanların hazırladığını belirtiyor, ama uzmanlıklarını söylemiyor. Bunlar nasıl uzmansa, 10 yaşındaki çocukların belirsiz yurtlarda kalmasına yol açan bir yönetmelik hazırlıyor. MEB sayısını bilmediği kaçak yurtları yönetmelikle meşrulaştırıyor. Yasaya uygun hareket etmeyenlere uygun bir düzenlemeye gidiyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-yurtlarin-sayisini-bilmiyoruz_161030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!