Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Kadıköy Belediyesi "Anlat...

Kadıköy Belediyesi'ne Açılan Davayı Üst Mahkeme Bozdu

Yargıtay, Taş Yapı’nın açtığı tazminat davasında, belediyenin ‘kamu gücüne’ vurgu yaptı. 44 milyon 159 bin 487 liralık tazminat kararı bozuldu.

yapi.com.tr
Kadıköy Belediyesi'ne Açılan Davayı Üst Mahkeme Bozdu

İnşaat şirketi Taş Yapı ile Kadıköy Belediyesi arasındaki tazminat davasında sona gelindi. Üst mahkeme 44 milyon 159 bin 487 lira tazminatı belediyenin kamu gücüyle çalıştığını anımsatarak bozdu. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Haksız yere açılan bir davaydı, adaletin geç de olsa yerine gelmesi iyi oldu. Kadıköylüler kazandı” dedi.

Taş Yapı, Kadıköy Belediyesi’ne, Kadıköy’ün en önemli arazilerinden Meteoroloji arsasına yaptığı “Four Winds” projesinin “hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurularak zarara uğratıldığı iddiasıyla tazminat davası açmıştı. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, şirketi haklı bularak ilçe belediyeyi 101 milyon 859 bin 43 TL maddi tazminata mahkûm etmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi kararı bozarak bu rakamı gene yüksek bir rakam olan 44 milyon 159 bin 487 lira olarak belirledi.

Yargıtay belediyenin bir kamu tüzel kişisi olduğunu belirterek işlem ve eylemlerinin kamusal nitelik taşıdığını ifade etti ve alt mahkemenin kararını bozdu. Bunun üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi Yargıtay’ın kararına uyarak ilçe belediyenin işlem yaparken kamu gücü kullandığını anımsattı ve 10 Ekim’de oy çokluğuyla kararı kaldırdı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoy-belediyesine-acilan-davayi-ust-mahkeme-bozdu_169089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!