Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kadın Muhtar Mahalleye Renk Kattı

Ataşehir'de Atatürk Mahallesi'nin kadın muhtarı Leyla Yeşimşaylan, caddenin kendisine karanlık geldiğini düşünerek ilginç bir projeye imza attı. Belediyeden caddeyi boyamak için izin alan muhtar, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 50 ressamla duvarlara resim yaparak mahalleye renk kattı.

yapi.com.tr
Kadın Muhtar Mahalleye Renk Kattı

Ataşehir Atatürk Mahallesi’nin kadın muhtarı Leyla Yeşimşaylan, caddenin kendisine karanlık geldiğini söyleyerek ilginç bir projeyi imza attı. Ataşehir Belediyesinden izin ve destek alan kadın muhtar ardından harekete geçti. Caddedeki duvarları tuvale çeviren kadın muhtara 50 ressamdan da destek geldi. Proje kapsamında İran asıllı Elham Parhızkar ve Almanya’dan Serap Riedel gibi 50 ressam Ataşehir'de bir araya geldi. Ressamlar mahallede bulunan bir duvarı kendilerinin belirledikleri temaları içeren resimlerle donattı. Ressamlar, çevre temizliği, insanlık, çocuklar ve kadın hakları gibi sosyal konulardaki resimleri için fırçalarını konuşturdu.

İHA’da yer alan habere göre; Atatürk Mahallesi Muhtarı Leyla Yeşimşaylan, “Kafamda sanatla ilgili çok şey vardı, tek tek onları yapıyorum. Kütüphaneyle başladım, muhtarlığımızda 5 bin kitabımız var. Sekiz tane sanatçıya muhtarlığımda resim sergisi yaptırdım. Bu caddeyi hep karanlık görüyordum. Ne yapabilirim derken aklıma bu geldi. Belediyeden yer istedim. Maddi manevi her şey bana ait. Sponsorlukla yapıyorum bu işi. Bu aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi. Burada şu an 50 sanatçımız oldu ve 50 sanatçının aynı anda resme başlaması Türkiye’de bir ilk oldu.” dedi.

Projede yer alan İranlı ressam Elham Parhızkar, “Ben İranlı bir ressamım, Türkiye'de ikamet ediyorum. Duydum ki Ataşehir'de muhtarlık çok güzel bir proje yapıyor, ressamlar bir araya gelip herkese mesaj vermek istiyor. Ben de katılmak istedim. Şehir temizliği, çocuklar, telefonun zararları, insanlar, kadın hakları, ayrı ayrı mesajlar var. Duvar bayağı büyük. Hem mahallemiz güzel olsun hem de güzel mesajlar verilsin diye burada toplandık” diye konuştu.

Ressam Nihal Arık ise, “Uzun yıllardır resimle uğraşıyorum. Resmin sadece fiziksel güzellikler değil de sosyal içerikli de olmasını savunuyorum. İnsanları birbirine yaklaştırdığını, özgürlüklere yol açtığını düşünüyorum. Ataşehir'de düzenlenen bu projede yer almak beni mutlu etti. Özgürlük ve esaret çalışması yapmak istedim. Fırtınalı bir dünyadan kaçmaya çalışan balonlar, resmin tamamında da başka sürprizler var” dedi.

Proje için Almanya'dan gelen ressam Serap Riedel ise, “45 yıldır Almanya'da yaşıyorum. 27 seneden beri sanatla uğraşıyorum. Bir sanatçı olarak benim de katkım olsun istedim.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadin-muhtar-mahalleye-renk-katti_175219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!