Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Kadınlar Satış ve Pazarlamada daha Başarılı"

Daha çok erkeklerin hakim olduğu inşaat sektöründe çalışan kadın sayısı günden güne artıyor. Sektöre titiz çalışma ve detaycılığı getirdiklerini söyleyen sektörün kadın temsilcileri, özellikle satış ve pazarlama noktasında kadınların daha başarılı bir grafik çizdiğini kaydediyor.

yapi.com.tr / AA
"Kadınlar Satış ve Pazarlamada daha Başarılı"

Hem yönetim, hem de sahada görev alan kadın sayısında artış yaşanan inşaat sektöründe; proje sahipleri, satış ve pazarlama noktasında da kadınlardan destek alıyor. Başkent’in önde gelen projelerinde önemli görevler alan kadınlar, sektörde kadın olmanın avantaj ve dezavantajlarını anlattı.

EvrenEvren Acar'Kadından müteahhit olmaz' mı?

İncek’te inşa edilen Uptown projesinin satış ve pazarlama sürecini yürüten CEF Danışmanlık Kurucu Ortağı Evren Acar, 20 yıldır danışmanlık hizmeti sağladığını ifade etti. İnşaat sektörü ile iç içe geçen meslek yaşantısında genellikle en fazla kadın çalışana sahip bölümlerde görev aldığını belirten Evren Acar, kendi satış ekiplerinde ise yüzde 60 kadın ve yüzde 40 erkek dengesini hep korumaya çalıştığını vurguladı.

Kadınların detaylı ve titiz çalışma prensipleri ve kararlı oluşlarının iş yaşantısında önemli avantajlar sağladığını ifade eden Acar, “Kadınların işe duygusal bakmaları da dezavantaj olabilir. Özellikle karar aşamalarında bu dezavantajı yaşayabilirler. Ancak çok erkek egemen ortamlarda kadınlar da biraz erkekleşiyorlar ister istemez. Özellikle şantiyede kadın olmak gerçekten zor. Topuklu ayakkabınız ile bir bankacı gibi işe gidemezsiniz sonuçta. Ancak her şey işinizi sevmenizde bitiyor” dedi. İnşaat sektöründe dair yakın vadedeki en önemli planlarından birinin 'kadından müteahhit olmaz' olgusunu kaldırabilmek olduğunun altını çizen Evren Acar, “Ben kadın eli değen işlere bayılıyorum. Bu sebeple kendimi de dahil ederek, kadın müteahhitlerin sayısının artmasını arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.

BilgeBilge KoyuncuKadınlar sektörde 1-0 yenik

10 yıldır inşaat sektöründe yürüttüğü satış müdürlüğü görevini şu sıralar Elit Royal Residence projesinde sürdüren Bilge Koyuncu ise, iş hayatında kadınların büyük özveriyle çalıştığını ve inşaat sektöründe ise bu durumunun daha zor olduğunu söyledi. Erkek egemen bir sektörde sadece tasarım değil, uygulama alanında da kariyer planlayan kadınlar için işin kolay olmadığını söyleyen Koyuncu, şunları söyledi:

“Bu sektörde kadın olmak, iş hayatına 1-0 yenik başlamak anlamına geliyor. Çünkü bu sektör çok daha fazla özveri istiyor. İnşaat sektöründe çalışmak hakikaten çok zor bir iş; çünkü inşaat başladığı andan itibaren 7/24 çalışan bir sistem var. Bu sistemin satışını üstlenmek de tabi ki en büyük sorumluluk. Tamamen projeyi baştan sona kadar organize etmek, yönetmek, müşteri memnuniyetini sağlamak ve sonucunda başarılı bir hedefe ulaşmak sizin işiniz. Uzmanlar, gayrimenkulün her bölümünde çalışan profesyonel kadınların, özellikle satış ve pazarlama konusunda erkeklerden daha başarılı bir grafik çizdiğini söylüyor. Konut satın alma kararı verenlerin yüzde 50’den fazlası kadın olduğu için, bizim karar verici noktada olmamız önemli”.

Kadınların erkeklere göre iletişim konularında daha başarılı olduğunu bildiren Koyuncu, “İşe ve uygulamalara farklı bakış açıları, duygusal zeka farklılıkları, daha verimli ve dinamik ticari yapı oluşturuyor. Detaycı, titiz, üretken ve toparlayan yapı ile ekstra katkı sağlıyorlar” dedi.

PapatyaPapatya KaracaTecrübeler avantaja çevrilebilir

Gayrimenkul danışmanı Papatya Karaca da, şu andaki piyasa şartları göz önüne alındığında, inşaat sektöründe çalışan bir kadının kazanç konusunda daha avantajlı olduğunu belirtti. Paladyum Beytepe’nin satış bölümünde görev alan Papatya Karaca, sürekli değişip gelişen konut sektörünün, çalışma ortamlarında da yenilikçi ve modern ortamlar oluşturduğunu; bunun da kadınlar için yaşayan bir ortamda çalışma fırsatı sunduğunu bildirdi. Trafikte, toplum ve iş hayatında kadın olmanın zorluklarının inşaat sektöründe de geçerli olduğunu ifade eden Karaca, “Ancak bu zorluklar yıllar içerisinde tecrübe edindikçe avantaja çevrilebilir. Ekonomiyle paralel bir sektör olduğu içinse her zaman stresli ve yoğun bir iş hayatımız olduğunu söyleyebiliriz. Bu belki de bu sektörün en büyük dezavantajı. İnsanlarla yüz yüze ve daima diyalog içinde olduğumuz için her zaman bakımlı, pozitif, güler yüzlü ve aktif olmak zorundayız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadinlar-satis-ve-pazarlamada-daha-basarili_117884.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!