Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadir Topbaş Hangi Kentin Belediye Başkanı, Farkında mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Taksim Meydanı projesini anlatıp duruyor lakin ne geçici yapılaşma koşullarında buna uygunluk var, ne 2009'da hazırlanan Nazım Planda ne de hazırlanan, askıdan geçen hafta inen 1000'lik planda.

bianet.otg
1 Kadir Topbaş Hangi Kentin Belediye Başkanı, Farkında mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim'de çevre düzenleme çalışmalarına Haziran ayında start verileceğini söylemiş. Radikal'in haberine göre Topbaş, "Trafiği yeraltına almak suretiyle meydanı ön plana çıkaracağız" diyor.

Bizim ülkemizde imar mevzuatı ile belediye ve kamu işleyişinin yasaları bellidir. Eğer siz bir alanda bir proje tasarlıyorsanız onun imar planlarına ve ilgili mevzuata uygun olması gerekir. Taksim Meydanının bulunduğu bölge Beyoğlu'dur. Beyoğlu, 1993 yılında sit alanı ilan ediliyor. Bunun için de Koruma Amaçlı İmar Planının olması gerekir. 2009 yılında 1/5000'lik Nazım Planı hazırlandı. Şehir Plancıları Odası bu plana karşı dava açtı. Şu sıralar da 1/1000 Beyoğlu Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı hazırlanarak askıya çıktı. Kabul edilene kadar da Beyoğlu Koruma Kurulu'nun geçici yapılaşma şartları geçerli. Yani plan kabul edilene kadar koruma kurulunun belirlediği ilkelerle yapılaşacak, plan kabul edildikten sonra da malum plana göre.

Gelelim mevzuya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Taksim Meydanı projesini anlatıp duruyor lakin ne geçici yapılaşma koşullarında buna uygunluk var, ne 2009'da hazırlanan Nazım Planda ne de hazırlanan, askıdan geçen hafta inen 1000'lik planda.

Gerçi hazırlanan bu plana da Beyoğlu halkı itiraz etti. Cihangir, Ayaspaşa, Galata'daki semt insiyatifleri, dernekleri Belediye'ye itiraz dilekçelerini verdiler. Şimdi de iptal davası için çalışıyorlar) Ne de üst ölçekli 100.000 ölçekli planda...

Hal böyle olunca bu kentin belediye başkanı olan Kadir Topbaş, hangi belediyesinin hangi planına göre böyle proje üretiyor, anlamadım... Bir de Haziran ayında projeye start vereceklerini söylüyor.

Kendi yaptığı, ilçesinin yaptığı planlarda olmayan bu projeyi nerede, nasıl hayata geçirecek?

Kadir Topbaş hangi şehirde belediye başkanlığı yaptığının farkında mıdır?

Bu kentte yaşayanlar, imar planına göre yapılaşmak zorunda değil mi?

Bu şehirde plana göre yapılaşmayanlara ne olur, ceza yemezler mi, yapıları yıkılmaz mı?

Yurttaş plana aykırı proje üretemez ama Belediye Başkanı üretebilir mi? Plan mı değişir... O proje için özel kanun mu yapılır?
(Cargill için özel kanun yaptıkları gibi... Ya da Galataport için ya da kentsel dönüşüm için yaptıkları özel kanunlar gibi...)

Proje için Plan da Kanun da değişir mi? Plan da kanunlar da değişmez değildir ama kişiye özel değişim olmaz. Toplumsal kesimler, meclisler demokratik şekilde konuşur karar verir, değişimin nasıl olacağını dahi mutabakatla yapılır. Başkanların ya da belli bir zümrenin lütfunda değişim olmaz, demokratik işleyişlerde...

Kadir Topbaş, Haliç'e köprü yapacaksa, Taksim Meydanını yok edecekse önce bir Belediye Başkanı olduğu şehrin imar planlarına, tarihine baksın, uygun mu değil mi?

Ama güç bende dilediğimi yaparım, istediğim de olur diyorsa buna ne denebilir ki...

Planlama bir ortaklık hukukuna dayanır. Üzgünüz ki bizatihi Belediye Başkanı'nın parçacıl projelerden bahsettiği bu kentte, İstanbul'da, ne planlamadan ne de ortaklıktan ne de hukuktan bahsedebiliriz.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kadir-topbas-hangi-kentin-belediye-baskani-farkinda-mi_85849.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çoğunluk demokrasi herhalde bu demek çoğunluk bende öyleyse her isteğimi yaparım, fazla lafa gerek yok YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!