Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Başkan Topbaş'tan 'Demokratik Şehir' Vurgusu

2015 Sonrası için Yerel ve Bölgesel Yönetimler Küresel Görev Gücü Toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirildi. Topbaş mesajında, dünya şehirlerinde sağlık, eğitim, beslenme gibi temel hizmetlerin sunulması, eşitsizliklerin ve ayrımcılığın önlenmesi, gecekondu semtlerinin iyileştirilmesi ile anne ve çocuk ölümlerinin önlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

yapi.com.tr
Başkan Topbaş'tan 'Demokratik Şehir' Vurgusu

BM Habitat, AB Komisyonu ve Metropolis Teşkilatı’nın yöneticilerinin bulunduğu toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Başkan Kadir Topbaş’ın Danışmanı ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman temsil etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, toplantıya gönderdiği mesajda, 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi’nin tanımlanmasının taşıdığı hayati önemin altını çizdi. Mehmet Duman tarafından katılımcılara okunan mesajında Topbaş, yapılması gereken işlerin siyaset ve kalkınma aktörlerinin üstlendiği resmi rolü geliştirmenin ötesinde, insanlığın geleceği için hayati önem arz ettiğini vurguladı.

Şehirlerdeki eşitsizlikler ortadan kaldırılmalı

UCLG ortaklarının büyük çoğunluğunun, doğrudan temel hizmetlerin sunulması ve erişim sağlanması; eşitsizliklerin azaltılması ve ayrımcılığın önlenmesi; anne ve çocuk ölümlerinin önlenmesi; gecekondu semtlerinin iyileştirilmesi; eğitim, sağlık, su, beslenme gibi temel insan ihtiyaçlarının giderilmesi; hıfzısıhha, atık yönetimi, toplu taşıma ve okul sistemleri gibi hizmete yönelik problemlerin çözülmesi konularını Binyıl Kalkınma Hedefleri arasında görmek istediklerini anımsatan Topbaş, söz konusu problemlerin yetkili, hesap verebilir yerel ve bölgesel yönetimler tarafından çözülebileceğine olan inancını dile getirdi.

"Önümüzde 2016 Habitat III Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma Konferansı süreci bulunuyor" diyen Topbaş, UCLG yönetimi olarak Habitat III Konferansı’nın çalışmaların ulaştığı boyutun uluslararası anlamda tamamen kabul göreceği bir dönüm noktası olacağından emin olduklarını söyledi. Özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde hızlı kentleşmeyle birlikte mega şehirler ortaya çıktığına, 2012 Sonrası Gündem’in ve Habitat Gündemi’nin ele alması gereken çok önemli sorunlar olduğuna işaret eden Topbaş, şöyle devam etti:

Yerel ve bölgesel yönetimlerin aktif katılımı gerekiyor

"Yerel ve bölgesel yönetimlerin, hedeflerin ve amaçların belirlenmesinde aktif katılımları gerekmektedir. Bu noktada ele alınması gereken birçok temel sorunun doğrudan sorumluları olarak, yalnızca 'sonucu' konuşmamalıyız. Bu temel hedeflere ve amaçlara nasıl ulaşabileceğimizi, bu doğrultuda kimleri harekete geçirmemiz ve desteklememiz gerektiğini tartışmalıyız.

Kentsel ve bölgesel yöneticiler olarak edindiğimiz tecrübe,  bizlere 2015 sonrası için tek bir birleştirici gündem olması gerektiğini göstermektedir. Bu gündem, yeni Binyıl Kalkınma Hedefleri ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni, tek bir hedefler dizisi içerisinde birleştirmeli. Mevcut farklı mekanizmalar arasında bir birliktelik oluşturmalı ve görev dağılımı yapmalıdır. Bahsettiğim konularla ilgili olarak dünkü görüşmelerinizden çıkan sonuçların bir kısmını duymayı sabırsızlıkla bekliyorum. Birinci Dünya Kentler ve Yerel Yönetimler Asamblesi’nin varisleriyiz. Bizlerin birlikte çalışma sözü verebileceğimizi ve dünyaya karşı mesajımızı birlikte şekillendirebileceğimizi umuyorum. Bunu, hareketimizin kurucularına ve tüm ağlarımızdaki çok sayıdaki yerel yönetime borçluyuz.

Bu toplantıyı 2016 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek daha güçlü Habitat III Toplantısı’na yönelik kararlı bir adım olarak görüyorum. Vakit, harekete geçme vakti. Görüşlerimizi gelecek Mayıs ayında, New York’ta uluslararası toplumun önünde dile getirmek için birlikte çalışalım".

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-topbastan-demokratik-sehir-vurgusu_106142.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!