Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadir Topbaş ve Coşkun Özden'in Açıklamaları

Kadir Topbaş ve Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden beni aradılar. Sedef Adası'na ilişkin imar söylentilerinin doğru olmadığını belirttiler. Başkan Kadir Topbaş telefonda Adaların sit alanı olduğunu vurguladı ve bu nedenle bu konuda kendilerinin bir karar almalarının mümkün olmadığını da söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi/Oral ÇALIŞLARb>Sedef Adası'yla ilgili bu köşede iki gün önce ortalıkta dolaşan bazı söylentileri gündeme getirmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden'e sorular yöneltmiştim. Soruların özü, Sedef Adası'nda bir kısım arazinin imara açılıp açılmamasıyla ilgiliydi. Sedef Adası da diğer dört ada (Büyükada, Heybeli, Burgaz ve Kınalı) gibi sit alanı; bu yüzden imara açılması mümkün değil. İmara yönelik her türlü girişim Anıtlar Kurulu'nun izniyle gerçekleştirilebiliyor.

Uzun süredir bu konuda Adalarda kulaktan kulağa aktarılan bilgi, Sedef Adası'nın imara açılması niyetine yönelik girişimler olduğu yolundaydı. Ben de pazartesi günü, bu anlatılanları söylenti olmaktan çıkarıp sorulara dönüştürdüm.

Bu yazı üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden beni aradılar. Sedef Adası'na ilişkin imar söylentilerinin doğru olmadığını belirttiler. Başkan Kadir Topbaş telefonda Adaların sit alanı olduğunu vurguladı ve bu nedenle bu konuda kendilerinin bir karar almalarının mümkün olmadığını da söyledi. Topbaş, yurttaşlarla bazı görüşmeler yapmalarının, onlara bir ayrıcalık tanınacağı anlamına gelmeyeceğini de ekledi. Her ikisi de açıklamalarını yazılı hale getirip gönderdiler. Kendilerine gösterdikleri duyarlık için ayrıca teşekkür ediyorum.

Açıklamalarını aynen yayımlıyorum.

Kadir Topbaş'ın yazılı açıklaması şöyle:

''Sayın Oral Çalışlar, Cumhuriyet gazetesi.

11 Eylül 2006 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki köşenizde 'Sedef Adası'nda Neler Oluyor?' başlığıyla yer alan yazınızla ilgili olarak aşağıdaki hususları dikkatinize sunmak istiyoruz:

Sedef Adası'nın imara açılması hususunda yazınızda yer verdiğiniz hususlar doğru değildir. Adı geçen kişilerden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ve Başkan Sayın Kadir Topbaş'a herhangi bir öneri ya da talep gelmemiştir. Sözünü ettiğiniz görüşme, yaklaşık bir buçuk yılı aşkın bir süre önce gerçekleşmiştir ve o görüşmede Sayın Esra Bereket 'ten Sayın Başkan'a bu yönde bir talep iletilmemiştir. Büyükşehir Genel Sekreteri Sayın Mesut Pektaş 'ın da bahsi geçen konuda ne bir görüşmesi ve ne de bir girişimi olmuştur.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Saygılarımızla. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı.''

****

Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden'in açıklaması da şöyle:

''Sayın Oral Çalışlar. 11 Eylül 2006 Pazartesi günü, Cumhuriyet gazetesindeki köşenizde, 'Sedef Adası'nda Neler Oluyor' konulu yazınızda sit alanı Sedef Adası'nın imara açılmasıyla ilgili söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır. Adalarımızda konut imarına kapalı yeşil alanların imara açılması mümkün değildir. Sekiz senelik belediye başkanlığım döneminde bir metre yeşil alan imara açılmamış olup, yeşil alanları özenle korumaktayız. Korumaya devam edeceğiz.

Yazınızda adı geçen Esra Bereket Hanım ile bu konuda hiçbir görüşme ve değerlendirmem kesinlikle olmamış, kendisi tarafından bize böyle bir öneri getirilmemiştir. Kendisiyle her Adalı gibi birkaç kere davet ve toplantılarda karşılaştım. Özel mülkiyet sahiplerinin işadamları ve inşaat şirketleriyle yaptığı görüşmeleri bizim belediye olarak takip etmemiz mümkün değildir. Ancak belediyemizle ilgili kişilerin imar izni ile ilgili müracaatları olduğunda belediyemiz yasal olarak vatandaşın hakkı olan bu müracaatları değerlendirir. Yasal mevzuat dışında hiçbir işlem yapmadan gerekli cevapları veririz.

Adı geçen kişiler, belediyemize Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 5 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'ne herhangi bir teklif veya proje getirmemişlerdir.

Belediyemize gelen proje ve teklifleri İstanbul 5 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü'ne sunarız. Aynı kurulun onayladığı projeler belediyemizce onaylanır ve ruhsat veririz. Onun dışında hiçbir işlem yapmayız. Adı geçen şahıslara herhangi bir ayrıcalık yapmamız mümkün değildir. Bilgilerinize sunarım. Saygılarımla. Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden.''

Başkanlara açıklamaları için teşekkür ediyor, gereği için bilgilerinize sunuyorum.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadir-topbas-ve-coskun-ozdenin-aciklamalari_48289.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!