Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadir Topbaş'ın Rekor Merakı

Başkan Kadir Topbaş, 500 km raylı yol yapacakmış da, tünel kazma hızını günde 35 metreden önce 100 metreye, sonra 200 metreye çıkarmışmış veya çıkaracakmış da, benden sevinmemi bekliyor.

Radikal Gazetesi/Hakkı DEVRİMeşke söylemekle dertlerden kurtulmak mümkün olsaydı. İstanbul'da yaşamak gittikçe daha ağır mesai gerektiren bir iş halini aldı. Bu şehirde yaşayan on küsür milyon insan, biz, baş meselemiz nedir sualine, tek kelimelik kesin bir cevap verebiliriz:
– Trafik!

Belediye Başkanımız, «Şehrin altını da üstünü de şantiyeye çevirdik» diye övünüyor. Amaç trafik düğümünü çözmek. O, çıkar yolu köstebek gibi yerin altında arıyor. Pekâlâ, kolay gelsin diyelim. Ve inşaat çalışmalarından şikâyet etmeyelim.

Biz etmeyelim hay hay! Ama buna karşılık yol kazanların da bizi fazla rahatsız etmemeye özen göstermeleri gerekmez mi?

Ben, hemen hemen tek ve aynı bir hat üzerinde, sabah akşam işine gidip gelen bir sakiniyim bu büyük şehrin. Benim bile birikmiş, çekilmez hal almış şikâyetlerim var. Şu günlerde mesela (Etiler-Güneşli arası gidip gelen) bendenizin, Akmerkez'in civar yollarında ve Hürriyet Binası'nın üzerinde bulunduğu Bahar Caddesi'nde çektiğim eziyetin haddi hesabı yok.

Tek bir sebep söyleyeyim, gerisini göz önüne getirmekte hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz. Şu sualime bir cevap verin hemen susayım:
– Tamirat, tadilat, kazı... her ne sebepleyse mutaden trafiğe açık bir yol bir süre için geçişe kapandığında, bu olağanüstü durumun, uygun mesafelerden başlayarak sürücülere haber verilmesi gerekmez mi?

İnsana (bu arada yolda olanlara) saygı duyulan ülkelerde, trafik uyarı levhalarından büyük reklam panosuna, bilborduna rastlayamazsınız. Biz İstanbul'da niye, kazı yerine kadar gitmek ve yolun geçit vermediğini ancak orada fark ederek geri dönmek zorunda kalıyoruz, söyler misiniz bana? Şu son on beş günde belki yirmi, belki otuz kere gidip gidip geri dönmek ve yola devamın çaresini aramak zorunda kaldık.

Başkan Kadir Topbaş, 500 km raylı yol yapacakmış da, tünel kazma hızını günde 35 metreden önce 100 metreye, sonra 200 metreye çıkarmışmış veya çıkaracakmış da, benden sevinmemi bekliyor. Bir yandan yol, tünel yapılır, hat çekilirken, bir yandan da trafiğin akması gerektiğini size ayrıca hatırlatmamız mı gerekiyor?

Maliye Bakanı «Para isteme benden...» demişmiş. «Biraz daha param olsa rekorlar kırarız» buyuruyor bizim Başkan... Biraz boyun kırıp da, proje hayallerimiz ile şehirlinin günlük gerçeklerini eş oranda göz önünde bulundurmaya alıştırsanız kendinizi!

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadir-topbasin-rekor-meraki_47335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!