Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Kahraman Bostan Yapılaşmaya Karşı"

Kuzguncuklular kalan tek ‘Bostanları’ için her on yılda bir mücadele vermek zorundalar. Kahraman bostan, yine betonlaşmaya karşı duruyor...

NTV
"Kahraman Bostan Yapılaşmaya Karşı"

amuoyunun bildiği haliyle Kuzguncuk Bostanı, mahallelinin bildiğiyle haliyle İlia’nın Bostanı ve tapu kaydındaki tanımıyla Barakalı Bostan.

Herşey bundan tam 20 yıl önce başladı. Kuzguncuk Bostanı'na betonun gölgesi ilk kez 1990 yılında düştü. Araziyi ‘kiralama hakkını’ elinde bulunduran Vakıflar Genel Müdürlüğü önce hastane, sonra da tarımsal amaçlı bir yapı yapmak için girişimlerde bulundu. O günleri Kuzguncuklular şöyle anlatıyor:"Bundan tam 20 yıl önce, bostana ilk beton gölgesi düştüğünde çoluk, çocuk genç, yaşlı bostanımızı korumuştuk. O zaman yanımızda olan akrabalarımızdan, komşularımızdan bazıları artık bizimle değil. Aradan 10 yıl geçti, 2000'li yıllarda aynı gölge tekrar belirdiğinde yine aynı sabır, metanet ve ısrarla mücadelemizi sürdürdük, geride kalanlar ve yeni gelenlerle. İlk müdahaleden sonra aradan tam 20 yıl geçti, o gün annesinin kucağında bostana sahip çıkan bebekler bugün yine bostana sahip çıkacaktır. Çünkü bostan bize atalarımızdan mirastır ve tıpkı bizim soluduğumuz kokusunu çocuklarımız da soluyacaktır".

Kuzguncuk Halkı’nın derdi İlya’nın Bostanı’nın bostan olarak kalması, İstanbul mahallelerinin ortak kaderi olan betonlaşmadan kendisini kurtarabilmesi. Bunun için halk kendi projesini üretir. Bostan’da Halka Açık Tarım ve Eğitim Projesi. Bunun için ilk olarak bir kooperatif kurulur. Fakat sözleşme dönemi geldiğinde kooperatif bu alanı kiralayacak finansmana sahip olmadığı için yine bir bilinmezlik dalgası etrafı sarar. Sözleşme tarihi heyecanla beklenir. Ve nihayet Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı sözleşmeyi yenilemekten vazgeçer. İlia’nın Bostanı’nın yeni sahipleri bu alanı fidanlık olarak kullanacak olan doğa sever insanlar.

Kuzguncuk Halkı kendi projesini gerçekleştirecek finansmanını bulamamış olmasına rağmen, Bostanı en azından bir beton yığını olmaktan kurtarmanın gönül rahatlığını, çocuklarına iyi örnek olmuş birer ebeveyn olmanın sevincini ve yaşadığı yerde ‘ben de varım’ demenin sorumluluğunu bir arada yaşıyordu yakın zamana kadar.

Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü, yaklaşık 8 senedir Bostan'da faaliyet gösteren kiracı Akdere Peyzaj Mimarlık'a gönderdiği yazıyla, 'söz konusu taşınmazın yap-işlet-devret modeli ile yatırım programına alındığından 2011'e kadar' terk edilmesi gerektiğini bildirdi. Yani Kuzguncuk Bostanı, yakın zamanda ihaleye çıkarılacak. Son her on yılda bir Kuzguncuk Bostanı için kampanyalar yapmak zorunda kalan semt sakinleri bir kez daha kolları sıvadı.

Kuzguncuk'ta bugünlerde yoğun bir imza kampanyası trafiği yaşanıyor. Mahalledeki bakkal, fırın, manav, ne kadar esnaf varsa her birinin dükkanında imza formları var.

İmza kampanyası bunun dışında  www.kahramanbostan.org adresinden de yürütülüyor.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kahraman-bostan-yapilasmaya-karsi_84399.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!