Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kalecik ‘Pergel’den Çıkmak İstiyor

Kalecik Belediyesi, Pergel Yasası’nın çıkmasının ardından ilçenin Anakent Belediyesi’nin metropol ilçesi olarak belirlenmesine karşı hukuki mücadele yürütüyor. Belediye Başkanı Nevzat Şahin, “Açıkça yetkileri daraltılmış, gelirleri azaltılmış ve hizmet alma kapasitesi subjektif unsurlara bağlanmış bir yönetim biçimini Kalecik halkı kabul etmiyor”

Cumhuriyet Ankara
Kalecik ‘Pergel’den Çıkmak İstiyor

Kalecik Belediyesi, Pergel Yasası’nın çıkmasının ardından ilçenin Anakent Belediyesi’nin metropol ilçesi olarak belirlenmesine karşı hukuki mücadele yürütüyor. Belediye Başkanı Nevzat Şahin, “Açıkça yetkileri daraltılmış, gelirleri azaltılmış ve hizmet alma kapasitesi subjektif unsurlara bağlanmış bir yönetim biçimini Kalecik halkı kabul etmiyor” dedi.

Ankara’nın 50 kilometre çevresinde bulunan yerleri Anakent Belediyesi’nin sorumluluğuna bağlayan Pergel Yasası’na bir itiraz da Kalecik’ten geldi. Kalecik Belediyesi, yasa kapsamında Anakent Belediye Meclisi’nin ilçenin Anakent’in “metropolü” olması yönündeki kararına karşı önce Ankara 10. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, davanın zamanında açılmadığını gerekçe göstererek başvuruyu reddetti. Bunun üzerine, belediye karara Danıştay’da itiraz etti. Danıştay, itirazı kabul ederse Ankara 10. İdare Mahkemesi, Kalecik Belediyesi’nin bu başvurusunu inceleyerek karar vermek zorunda kalacak.

‘Kayıp büyük’

Kalecik Belediye Başkanı Nevzat Şahin, başvurularının gerekçesini Cumhuriyet Ankara’ya anlattı. Belediyesinin İller Bankası’ndan gelen payının aylık ortamala 40 bin TL olduğunu dile getiren Şahin, buna karşın sadece çalışanların giderinin 150 bin TL olduğunu anlattı. Şahin, “2009’da büyük bölümü kamu borcu olmak üzere 2 milyon 400 bin TL borç ile belediyeyi devraldık. Bu borcumuz artıyor” dedi. Anakent Belediyesi’ne bağlanmakla ortalama aylık 200 bin TL olan su gelirinin Anakent’e geçtiğini söyleyen Şahin, şöyle konuştu:

“İller Bankası gelirlerinin yüzde 45’i Büyükşehir Belediyesi payı olarak kesilmektedir. İlçemiz Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olduğundan, gelişmişlik düzeyimiz İller Bankası’nca yüksek kabul edildiği, bu nedenle emsal ilçe belediyelerine oranla daha düşük pay almaktadır. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmamış olsaydık İller Bankası gelirimizin aylık 300 bin TL’den aşağı olmayacaktı.”

‘Çemberin dışında’

Anakent ile Kalecik ilçesi arasında “fiziki, fiili, ekonomik ve coğrafi anlamda hiçbir bağlantı ve bütünlüğün bulunmadığını” kaydeden Şahin, “Metropol gelişme yönüne bakıldığında da böylesi bir bütünlüğün doğma olasılığı da bulunmamaktadır. Bu durumda, açıkça yetkileri daraltılmış, gelirleri azaltılmış ve hizmet alma kapasitesi subjektif unsurlara bağlanmış bir yönetim biçimini Kalecik halkı kabul etmemektedir” diye konuştu. Pergel Yasası’nda değinilen ölçütlerin çok açık olduğunu vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

“Yasada ‘il merkezinden 50 kilometre yarıçap içinde kalan ilçeler’den söz edilmektedir. Kalecik Belediyesi ilçe merkezi bu çemberin açık olarak dışındadır (70 kilometre uzaklıkta) ve sunulan tüm hizmet gerekleri de Kalecik’in bir metropol ilçe olmadığını doğrulamaktadır. Bu nedenle Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin anılan kararlarının iptali gerekmektedir. Belediyemiz 5216 sayılı yasanın geçici 2. maddesinin emrettiği 50 kilometrenin kesin olarak dışındadır. İlçe merkezimizin bu sınırın dışında olduğu Harita Genel Komutanlığı ölçümleriyle belgelenmektedir.”

‘Yurttaş mağdur’

Uygulamaların sadece “hukuka aykırı” olmakla kalmayıp; halkın ağır mağduriyetine, hak kaybına yol açtığını vurgulayan Şahin, “Bu karar ilçenin sosyo-ekonomik koşullarına hiçbir şekilde uymamakta; yerel demokrasi, açıklık ve katılım gibi çağdaş yönetim ilkelerine ve Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’na da aykırı bulunmaktadır” diye konuştu.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kalecik-pergelden-cikmak-istiyor_84359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!