Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kale'nin Bütçesi 10 Milyonu Geçecek

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya’nın mayıs ayında Meclis Başkanlığı’na sunduğu Ankara Kalesi’ne ilişkin soru önergesine yanıt geldi.

yapi.com.tr
Kale'nin Bütçesi 10 Milyonu Geçecek

Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı tarafından verilen yanıtta Dış Kale Bölgesi 2. ve 3. Etap yapım işi için 2 milyon 636 bin 985 TL, Dış Kale Bölgesi 4. Etap yapım işi kapsamında 4 milyon 863 bin 969 TL, İç Kale Bölgesi Kentsel Tasarım yapım işi kapsamında ise 1 milyon 328 bin 530 TL olmak üzere toplamda 8 milyon 829 bin 213 TL bütçeden harcama yapıldığı belirtildi. Öngörülen bütçe için de “Ankara Kalesi Önü dükkanlar ve meydan düzenleme işi için bütçeden 2 milyon 449 bin 98 TL ödenek ayrılmıştır” yanıtı verildi.

‘Kale çevresi geniş, halk bilinçsiz’

ÖTE yandan Büyükşehir tarafından verilen yanıtta ilginç ifadeler de yer aldı. Yılmazkaya’nın, “Ankara Kalesi’ni yerli ve yabancı turistler gönül rahatlığıyla ve güvenle ne zaman gezmeye başlacaklardır” sorusuna şu şekilde yanıt verildi:

“Daire başkanlığımızca yapımı tamamlanan yenileme ve restorasyon çalışmaları sonucunda Ankara Kalesi ve Kale çevresinde yerli ve yabancı turist potansiyeli gözle görülür oranda artmış olup, yapımı süren ve yapılması planlanan projelerin tamamlanmasıyla birlikte Ankara Kalesi’nin Ankara turizminin lokomotifi haline geleceği açıkça görülmektedir. Başkanlığımızca yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi ziyaretlerinin güvenlik, fiziki ve sosyal açıdan daha elverişli hale getirilmesi için çalışmalar özenle yürütülmektedir.

‘Henüz verim alınamamıştır’

Bölgede belediyemizce özel güvenlik hizmeti sağlanmış ancak alanın geniş olması ve kale çevresindeki mahallelerde bilinen mevcut güvenlik sıkıntılarının olması aynı zamanda bölge halkı ve bölge esnafının tarihi mirasa sahip çıkma konusunda yeterince hassas ve bilinçli olmayışı sebepleriyle tarihi dokunun korunması ve güvenlikle ilgili sorunların çözümüne ilişkin henüz yeterli verim alınamamıştır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalenin-butcesi-10-milyonu-gececek_146624.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!