Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaleseramik ve Kalekim'den Yozgat'a Fabrika

Kaleseramik ve Kalekim'den Yozgat'a Fabrika

yapi.com.tr
Kaleseramik ve Kalekim'den Yozgat'a Fabrika

b>Kale Grubu Şirketleri’nden Kaleseramik ve Kalekim Yozgat’ta kuracağı fabrikaların temelini attı.Temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katıldı.

Kaleseramik ve Kalekim’in, Yozgat Yerköy Orta Anadolu Tesislerinin temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Yozgat’ta seramik ve seramik yapıştırıcısı üretecek fabrikaların temel atma törenine Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Çoşkun, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çalışma ve Sosoyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, miletvekilleri, valiler, Kale Grubu Başkanı ve Kurucu Murahhas Azası Dr. İbrahim Bodur, İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, Seramik Grubu Başkanı Tarık Özçelik ile tüm Kale Grubu üst düzey yöneticileri ve yöre halkı katıldı.

İbrahim Bodur törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin kalkınmasının sanayileşmeden geçtiğine inanarak bundan 47 yıl önce Çanakkale Seramik Fabrikalarını hiç altyapısı olamayan Çanakkale’nin Çan kasabasında kurarak Anadolu’nun sanayileşmesine öncülük ettiklerini anlattı. Sanayii Anadolu’nun diğer bölgelerine de getirme azminde olduklarını belirten Bodur, Orta Anadolu Yerköy Tesislerinin Anadolu’daki sanayileşme hareketinin bir başka halkası olacağını vurguladı. Bodur, Kaleseramik ve Kalekim tesislerinin bir yıl içinde tamamlanarak, üretime başlanacağını söyledi.

Dr. İbrahim Bodur’un konuşmasının ardından Yerköy Belediye Başkanı Ali Rıza Aslan tarafından, Bodur’a “fahri hemşerilik” beratı verildi.

Törende konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Çoşkun, Kale Grubu’nun yatırımlarının bölgeye heyecan ve hareket getireceğini belirterek, Başbakan Erdoğan’ın işadamlarına “doğduğunuz yere yatırım yapın” çağrısını hatırlatarak “Sayın İbrahim Bodur, önce doğduğu, sonra doyduğu, sonra da durduğu yere yatırım yapmıştır. Kendisini kutluyorum” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kale Grubu Başkanı İbrahim Bodur’u “Türkiye’nin müstesna ismi” olarak nitelendirirken, yatırımın genişlemesini ve model olmasını istediklerini söyledi. Başbakan, “Bu, Türkiye’ye olan güveni gösterme bakımından çok önemli. Bu ülkede taş üstüne taş koyanın başımız, gözümüz üzerinde yeri var, ben milletim adına Sayın Bodur’a teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Çoşkun, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ve İbrahim Bodur ile birlikte fabrikanın temeline harç koydu.


25 milyon dolarlık yatırım, 200 kişilik istihdam

Kale Grubu Orta Anadolu Yerköy Tesisleri 130 dönümlük bir alanda kurulacak. İlk etapta 25 milyon dolarlık yatırım yapılacak tesiste, Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş.’nin yer ve duvar karosu üretecek iki hatlı fabrikası ile Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin seramik yapıştırıcısı üretecek bir fabrikası bulunacak. Kaleseramik Fabrikaları için ilk etapta 17,5 milyon dolar harcanırken, Kalekim için 7,5 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

Kaleseramik, Orta Anadolu Yerköy Tesisleri’nde, günde 3500 metrekare yer, 6500 metrakare duvar karosu üretimi gerçekleştirecek. Kalekim Fabrikası’nda ise yılda 30 bin ton seramik yapıştırıcısı üretimi yapılacak. Kaleseramik’te 150 kişi, Kalekim’de 50 kişinin istihdam edileceği Kale Grubu Orta Anadolu Yerköy Tesislerinin bir yıl içinde üretime geçmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaleseramik-ve-kalekimden-yozgata-fabrika_27570.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!