Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

15. Yapı ve Yaşam Kongresi

Kaliteli Yapı İçin, Kaliteli Beton Kullanılmalı

TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından organize edilen 14. Uluslararası Yapı Yaşam Fuarı ve Kongresinde gerçekleştirilen sempozyumda konuşan Tür

Ticaret GazetesiMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından organize edilen 14. Uluslararası Yapı Yaşam Fuarı ve Kongresinde gerçekleştirilen sempozyumda konuşan Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mürsel Öztürk, kaliteli yapı için kaliteli beton kullanımının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Öztürk bir binanın fayansına musluğuna gösterilen titizliğin hazır beton kullanımına da gösterilmesinin önemine işaret etti.

Yapı Yaşam Fuarı ve Kongresi kapsamında BUTTİM’de gerçekleştirilen sempozyumda “Yapıda Beton Kalitesi ve Yeni Beton Uygulamaları” ele alındı. Sempozyumda konuşan Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mürsel Öztürk, Türkiye’de son 30 yıldır hız kazanan plansız kentleşmenin ve çarpık yapılaşma sürecinin yol açtığı olumsuzlukların 1999 Marmara depremiyle bütün çıplaklığıyla görüldüğünü söyledi. Pek çok kentin planlı ve sağlıklı olmaları bir yana yapı ve yaşam güvenliğinden yoksun oluğuna dikkati çeken Öztürk bilim adamlar Marmara depreminin ardından yapılan incelemelerde beton kalitesinin olmadığının ortaya çıktığını kaydetti.

Beton’un bir yapının genel maliyetindeki payının yüzde 10 bile olmadığından söz eden Öztürk, “Fayansı en iyisinden, musluğu en pahalısından seçip, betona gelince kaliteyi gözardı edecek kadar ucuza yönelmenin bedelinin nasıl ağır bir şekilde ödendiği daha önce yaşanan depremlerde ortaya çıktı.

Bir yapının dayanıklılığı güvenirliği ömrünü belirleyen en temel unsur olan ve binayı ayakta tutan betonarme taşıyıcı sistem, özellikle de beton malzeme ve uygulama kalitesidir. Bu açıdan fayansa musluğu gösterilen özen daha fazla beton kalitesine gösterilmeli” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaliteli-yapi-icin-kaliteli-beton-kullanilmali_2092.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!