Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kalkınma Bakanlığından Van için ''Kalkınma'' Programı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kurumların Van ve çevresinde geçen yıl yaşanan depremin ardından tek tek yaptığı çalışmaların son derece değerli olduğunu, ancak bunları bir bütünlük şeklinde ortaya koymak ve birbirleriyle ilişkilendirmek zorunda olduklarını belirterek, 1-2 ay içerisinde bir kalkınma programı ortaya koyacaklarını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Kalkınma Bakanlığından Van için ''Kalkınma'' Programı

Foto: Abdurrahman Antakyalı (AA)

Geçen yılın Ekim ve Kasım aylarında Van'da yaşanan deprem sonrası büyük hasarlar meydana gelmiş ve ilin iktisadi ve sosyal açıdan etkili olduğu geniş coğrafya da dikkate alındığında depremin etkisi ciddi boyutlara ulaşmıştı.

Bu nedenle, Van'ın tekrar inşası, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda eski cazibesine kavuşabilmesi için Kalkınma Bakanlığı tarafından ''Van İçin Afet Sonrası Kalkınma Programı'' hazırlamak amacıyla çalışmalara başlandı. Programın hazırlığı konusunda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz başkanlığında, ilgili kurumların üst yöneticilerinin katılımıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konsey Salonunda bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Bakan Yılmaz'ın yanı sıra, diğer bakanlıklardan müsteşar veya müsteşar yardımcısı düzeyinde katılım oldu. Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilciler de toplantıda yer aldı.

Bakan Yılmaz, toplantının açılışında, depremde hayatını kaybeden 644 kişiye Allah'tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diledi.

Deprem sonrası tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarının, duruma anında müdahale ettiklerini anımsatan Yılmaz, vatandaşların da büyük bir hassasiyet göstererek, bölgeye 300 milyon liranın üzerinde nakdi, büyük miktarda da ayni yardım gönderdiğini ifade etti.

Kamunun da üzerine düşen vazifeyi en iyi şekilde yerine getirebilmek için elinden geleni yaptığını aktaran Yılmaz, geçen yıl 2 milyar lira harcanmamış kaynağın Van bölgesine aktarıldığını söyledi.

''Görevimiz bölgenin yeniden yapılanması, gelişmesi ve kalkınması''

Bir depremde afet öncesinde, afet sırasında ve afet sonrasında yapılacak önemli çalışmalar olduğunu aktaran Bakan Yılmaz, afet öncesi için en önemli kuruluşun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunu bildirdi.

Bakanlığın, TOKİ ile çok önemli çalışmalar yürüttüğünü anlatan Yılmaz, bu sayede yapı stokunun her geçen gün daha kaliteli hale getirildiğini ifade etti.

Afet esnasında da en önemli çalışmaları Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) yaptığını aktaran Yılmaz, kurumun, deprem esnasında ve sonrasında yaşanan krizi en iyi şekilde yönettiğini söyledi.

Kalkınma Bakanlığı olarak ise kendi üzerlerine düşen görevin, depremin ardından bölgenin yeniden yapılanması, gelişmesi ve kalkınması olduğunu belirten Bakan Yılmaz, ''Biliyorsunuz, orada yaşayan vatandaşlarımız kış aylarını daha rahat geçirebilmek için göç etti. Bu göçün geçici olduğunu umuyoruz. Şu an için bölgede çok önemli çalışmalar yürütülüyor ama daha kalıcı projelere imza atmamıza ihtiyaç var'' dedi.

''1-2 aylık süre içerisinde bir program ortaya koyacağız''

Kalkınma Bakanı Yılmaz, bu konunun Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda da ele alındığını anımsatarak, söz konusu toplantıda bölgenin yeniden planlanması, kalkınması için önemli konuların görüşüldüğünü ifade etti.

Kalkınma Bakanlığının bölge için bir kalkınma programı hazırlama görevini üstlendiğini belirten Yılmaz, bu çerçevede çalışmalara başladıklarını ve bugüne kadar da önemli işler yapıldığını söyledi.

Bölgenin kalkınması, orada yaşayan vatandaşların refah seviyelerinin artırılması için gerek yerel bazda gerekse merkezi yönetim tarafından bu güne kadar münferit bir çok çalışma yapıldığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

''Yerel düzeyde çok önemli çalışmalar yapılmıştır, ancak bunlar yeterli değil. Merkezi yönetim olarak da büyük işler yapmamız lazım. Merkezi yönetimde aslında bir çok kuruluşun ilk etapta yaraların sarılması noktasında faaliyetleri oldu, gerekli adımlar atıldı ama bunlar geçici süreleri kapsayan faaliyetler oldu. Şimdi bizim daha uzun vadeyi kapsayacak işler yapmamız lazım. Bu yönde bazı çalışmalar devam ediyor.

Kurumlarımızın tek tek yaptığı çalışmalar son derece değerli, ancak bunları bir bütünlük şeklinde ortaya koymak ve birbirleriyle ilişkilendirmek zorundayız. Bugünkü toplantıyı da bu maksatla gerçekleştiriyoruz. Burada hemen hemen tüm ilgili kurumlarımızın üst düzey temsilcileri var. Bu toplantıda herkesi dinleyeceğiz. Bugüne kadar bölgede nasıl çalışmalar yaptı ve bundan sonra ne yapmayı düşünüyorlar, bunları öğreneceğiz ve hep birlikte 1-2 aylık süre içerisinde bir program ortaya koyacağız. Bu program, özelde Van'la ilgili olacak ama sadece Van'dan ibaret de olmayacak. Van'ı çevresiyle birlikte değerlendirmeliyiz. Program Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerini kapsayacak.''

Söz konusu bölgenin, afet öncesinde de en geri kalmış bölgelerden olduğunu dile getiren Yılmaz, bu anlamda önümüzdeki günlerde yapacakları çalışmaların, bölgeye önemli katkısı olacağını söyledi.

Toplantı, Bakan Yılmaz'ın konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

ETİKETLER: ekonomi kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kalkinma-bakanligindan-van-icin-kalkinma-programi-_90566.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!