Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kamerun Türk İnşaatçıları Bekliyor!

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya, Türk işadamlarını Kamerun'da iş yapmaya davet ederek, ''Türkiye kapasite anlamında bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir ülkedir. Altyapı, tarım, madencilik gibi alanlarda birlikte çalışabiliriz'' dedi.

yapi.com.tr/AA
Kamerun Türk İnşaatçıları Bekliyor!

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Türkiye-Kamerun Ticaret ve Yatırım Forumu'nda açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Biya, Kamerun'un Orta Afrika pazarına açılan bir kapı olduğunu belirterek, Türk işadamlarına Kamerun'da yatırım yapmaları davetinde bulundu.

Türkiye'ye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine geldiğini anlatan Biya, ''Türkiye ile yakın ilişkilerimiz var. Son zamanlarda bu ilişkilerin daha da derinleştiğini sevinerek görüyorum. Sınırlar ötesi bütün ticaret ilişkilerinin kolaylaştırılması için gerekli önlemleri aldık. Türk yatırımcıları için Kamerun'da yer var. Farklı ekonomik sektörlerde bu fırsata sahipsiniz'' diye konuştu. Kamerun'un Türkiye'yi yakın bir ortak olarak gördüğünü vurgulayan Biya, ''Kamerun dış ortaklarına güvenmektedir. Türkiye kapasite anlamında bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir ülkedir. Türkiye tarafından ikili ticaret hacmimize 500 milyon dolar gibi bir hedef konulmasından çok mutlu oldum. Buna ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Farklı hizmetler ve yatırımlarınız için gerekli güvenliği size sağlayacağımızı belirtmek isterim'' şeklinde konuştu.

''Altyapı, tarım, madencilik gibi alanlarda birlikte çalışabiliriz''

Zengin tarım alanlarına sahip Kamerun'un yatırımcılar için büyük fırsatlar sunduğunu belirten Biya, ''Bizim tarım alanında ve farklı alanlarda büyük bir potansiyelimiz var. Muz, kahve, pamuk, kakao, şeker pancarı, kauçuk ve çay gibi çok farklı ürünlerimiz bulunmaktadır. Önemli projeler yapmak istiyoruz. Altyapı, tarım, madencilik gibi alanlarda birlikte çalışabiliriz. Bütün bu çalışmalar bizi 2035'te gelişmiş bir ekonomi haline getirebilir'' değerlendirmesini yaptı.

''Barajlar, santraller, yol ve turizm tesisi inşaatları yapılabilir''

Toplantıda konuşan Kamerun Ekonomi Planlama ve Bölgesel Gelişim Bakanı Emmanuel Djoumessi Nganoui ise Türk işadamları ile daha çok ortak projede yer almak istediklerine dikkati çekerek, ''İnşaat, turizm tarım alanlarında yatırımlar yapabiliriz. Enflasyon oranımız yüzde 3 civarında. 2013 yılındaki yatırım bütçemiz, tüm bütçemizin yüzde 30'una denk düşmektedir. Kamerun gelişmekte olan bir ülke. Hidroelektrik barajlar, santraller, yol ve turizm tesisi inşaatları yapılabilir'' dedi.

''Kamerun'a gelin, ister kamu ihalelerine girin ister özel sektöre yatırım yapın''

Kamerun'un Afrika kıtasındaki stratejik rolüne işaret eden Nganoui, ''Kamerun'un Afrika'da stratejik önemde merkezi bir konumu var. Afrika'da pazarınızı geliştirerek 300 milyon kişiye ulaşabilirsiniz. Bu pazar bizim için önemli bir cazibe kaynağı. Barış içerisinde yönetilen, dinamik bir ekonomimiz var. Gelin Kamerun'a yatırım yapın. İsterseniz kamu ihalelerine, isterseniz özel sektöre yatırım yapabilirsiniz'' şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamerun-turk-insaatcilari-bekliyor-_106588.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!