Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Kamu İhale Kanunumuz Dünyada En İyi Uygulanan İhale Kanunlarından Bir Tanesi”

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, bakanlığına bağlı kurumlarda incelemelerde bulunmak üzere Tokat'a gelerek Tokat Valisi Şerif Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Bakan Demir, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, 81 ilde yapı denetimlerini yaygınlaştırdıklarını ifade etti. Yeni ruhsat alacak olan binalara enerji kimlik belgeleri verileceğini

yapi.com.tr / AA
“Kamu İhale Kanunumuz Dünyada En İyi Uygulanan İhale Kanunlarından Bir Tanesi”

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, bakanlığına bağlı kurumlarda incelemelerde bulunmak üzere Tokat'a gelerek Tokat Valisi Şerif Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Bakan Demir, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, 81 ilde yapı denetimlerini yaygınlaştırdıklarını ifade etti. Yeni ruhsat alacak olan binalara enerji kimlik belgeleri verileceğini hatırlatan Demir, Tokat'ta bu konuyla ilgili mühendislerle bir araya geleceklerini anlatarak kentteki kadastro çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Kentte kadastro çalışmalarının tamamlandığını, bir birimde çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bakan Demir, ''Tokat'ta bir tane birimimiz kaldı. O da bu sene bitecek. Bu arada tekrar geçmişte yapılanları yenileme çalışmalarına başlıyoruz. Bir program yapıldı ama bu programı daha da kısaltacağız. İki yıl içerisinde yenileme çalışmalarını tamamını, özellikle Tokat'ta ve Sivas'ta bu yıl bitirmeyi planlıyoruz'' dedi.

Bakan Demir, sicil müdürlüklerinden, fiziki mekanı yetersiz olanları yeterli hale getireceklerini de belirterek, bu çalışmaları da 2011 yılı içerisinde tamamlayacaklarını bildirdi. Demir, sicil müdürlüklerinde randevu sistemine geçileceğini hatırlattı.

Bakan Demir, İller Bankası ile ilgili özellikle yerel yönetimlere ve il özel idarelerine hem mühendislik anlamında hem finans anlamında oldukça büyük destekler verdiklerine dikkati çekerek, ''Köylere hibe kapsamında Tokat'a da 2010 yılında bir kaynak gönderildi. 2011 yılında da yine o kaynaklar gelmeye devam edecek'' diye konuştu.

Kamu ihaleleri son derece şeffaf ve sağlıklı yapılıyor

Bir gazetecinin yeni yapılan ihale kırımları düzenlemesi ile ilgili sorusunu da cevaplayan Demir, şunları kaydetti:

''Kamu İhale Kurumu bir kat sayı yayınlamıştı. Yani ihale yapılırken tekrar ihale tenzilatı anlamına gelebilecek bir katsayıydı. Görüşmeler çerçevesinde tekrar kaldırılması noktasında bir düzenleme oldu. Özellikle Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve tüm kurumlarımızda en çok şikayet edilen şey kamu yapımları oldu. İhaleler sürekli problem olurdu. Ama kamuoyunda kamu ihaleleri son derece şeffaf, güvenilir, itimat edilir oldu. İhalesi yapılan işler de süresinden önce bitiriliyor. O son düzenlemede kaliteyi, verimliliği artıran, kamu yapımcı ve müşavir firma arasındaki problemleri de ortadan kaldıran sistemi çok daha sağlıklı hale getiren bir sistem. Daha önceki uygulamaya yeniden dönüş anlamı taşıyan düzenleme.''

Kamu ihale kanunlarının dünyanın her ülkesinde sürekli yenileme ihtiyacı olan, sürekli takip edilmesi gereken kanunlar olduğuna da işaret eden Bakan Demir, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Doğası vardır işin. Malzemeler değişiyor. Yapım şekilleri değişiyor. Teknoloji değişiyor. Bina yapma refleksleri, kullanma refleksleri değişiyor. Şu anda kamu ihale kanunumuz dünyada en iyi uygulanan en iyi netice veren ihale kanunlarından bir tanesi. Onun için düzenlemeler buna yönelik. Biz de bakanlık olarak yılda aşağı yukarı 500'e yakın ihale yapıyoruz. Kamuoyunda olumsuz hiçbir intiba ve olumsuz bir habere konu olmuyorlar. Çünkü son derece şeffaf ve sağlıklı çalıştırıyoruz. Kamu artık bu konuda özellikle 8 yılda çok büyük mesafe kat ettiğini gösterir. Kamu neredeyse özel sektörün önüne geçti bu konudaki başarılarıyla.''

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-ihale-kanunumuz-dunyada-en-iyi-uygulanan-ihale-kanunlarindan-bir-tanesi_85081.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!