Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kamu Mallarının Sigortası Yok!

Haydarpaşa Garı’nda yaşanan yangın kamu mallarına sigorta yapılmadığını ortaya çıkardı. Sigortacılar, “Kamu malları sigortalı değil” yorumunda bulundu. Kamuda genel bütçeyle yönetilen kurumlara sigorta yapılmadığını aktaran Talaşman, ancak, özel bütçeli kurumlarda, il özel idarelerinde, belediyelere ait şirketlerde sigorta yapıldığını söyledi.

Milliyet Gazetesi
Kamu Mallarının Sigortası Yok!

Haydarpaşa Garı’nda yaşanan yangın kamu mallarına sigorta yapılmadığını ortaya çıkardı. Sigortacılar, “Kamu malları sigortalı değil” yorumunda bulundu.

Önceki gün Haydarpaşa Garı’nda izolasyon çalışmaları sırasında çıkan yangın kamu mallarının sigorta yapılmadığını ortaya çıkardı. Haydarpaşa Garı’nda yangın sonrası yaşanan ciddi hasar üzerine, ‘Haydarpaşa Garı’nın sigortası var mı?’ sorusunu HDI Sigorta Genel Müdürü Enis Talaşman, “Kamu malları sigortalı değil” diye yanıtladı.

Talaşman, “Kamuda genel bütçeyle yönetilen kurumların sigortası yapılmıyor. Ancak, özel bütçeli kurumlarda, il özel idarelerinde, belediyelere ait şirketlerde sigorta yapılıyor. Ama genel bütçeden pay alan kurumlar sigorta yaptıramıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Tadilatın sigortası olabilir

Talaşman, Haydarpaşa Garı’nda yangının tadilat sırasında çıktığını hatırlatarak, “Tadilatı yapan firma çevreye verilecek zararlarla ilgili bir sorumluluk sigortası yaptırmış olabilir. Tabi buradaki hasar çok büyük. Tadilat için bir sigorta yapıldıysa, poliçenin teminatına bakmak gerekir” dedi.

Tarihi yapılar ve içindeki eşyalarla ilgili sigorta yapılması durumunda değer tespiti yapılmasının çok uzun bir süreç olduğunu belirten Talaşman, “Türkiye’nin tarihi envanteri çıkartılıp, müzeler, sarayların sigortasına yönelik bir çalışma yapılabilir. Çünkü ciddi bir potansiyel var. Reasürans bulunduktan sonra sigorta yapılabilir. Ancak bu tür yapılarda binanın restorasyonunu yaparsınız, ancak içindekiler hiçbir zaman yerine konulabilecek şeyler değil” diye konuştu.

Dolmabahçe’ye  yapılamamıştı

Aviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat da kamu mallarına sigorta yapılmadığını belirterek, “Özel bütçeli kurumlarda sigorta yapılıyor. Haydarpaşa Garı’nın tadilatını yapan firma sorumluluk sigortası yaptırmış olabilir” yorumunda bulundu.

Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin ise kamunun çok fazla varlığı olması nedeniyle sigorta yaptırmadığını belirterek, ‘Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı’nın sigortası var mı?’ sorusunu, “Bunların değerlemesini yapmak oldukça zor” dedi.

Haydarpaşa Garı’nın tadilatı için sigorta yapılıp yapılmadığı konusunda sektörün önde gelen şirketlerinin bilgisi bulunmazken, sektörün duayenlerinden bir sigortacı, “15 yıl önce Dolmabahçe’ye sigorta yapılmak istenmişti. Ama reasürans bulunamadığı için yapılamamıştı” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-mallarinin-sigortasi-yok_84073.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!