Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kamu, Taşını Sevmiyor

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, ABD’nin bile Türkiye taşını tercih ettiğine dikkat çekerek, özellikle kamu binalarında ithal granit kullanılmasını eleştirdi.

Cumhuriyet EGE
Kamu, Taşını Sevmiyor

STRONG>Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, ABD’nin bile Türkiye taşını tercih ettiğine dikkat çekerek, özellikle kamu binalarında ithal granit kullanılmasını eleştirdi.

Sektörde kıpırdanma yaşandığını, ancak kamu kurumlarının Çin malı taşları kullanmasına anlam veremediklerini belirten Erdinç konuyla ilgili şunları söyledi:

“İthal granit kullanılması nedeniyle istihdamın dışarıya gitmesi çok üzücü. Bizim ürettiğimiz taşın yüzde 60’ı devletimize vergi olarak gidiyor. Son yıllarda özellikle ithal granit, belediye binaları, kamu hastaneleri, adliye sarayları, büyükelçiliklerin yapımlarında kullanılıyor. Kazakistan büyükelçiliğimizden sonra Bişkek’teki büyükelçilik binamızda da ithal taş tercih edildi. Oysa ki ABD’nin İstanbul, Riyad ve Filipinler’deki büyükelçilik binaları Türk taşlarıyla döşendi. Havaalanlarımızın çoğunda ithal granit var. Son olarak Sabiha Gökçen için yerli taş denmişti, Hindistanlı ortak bulunmasıyla taşların da ithal edilmesine karar verildi. Bakıyorsunuz Los Angeles Havalimanı, Türk taşlarıyla döşeli. Son olarak mermerin kalbi olan Afyon’da yapılan devlet hastanesinde 30 bin metrekare ithal granit kullanılmasına karar verildi. Bu örnekler uzayabilir. Malzeme kullanımında kaliteyi ön plana alan Amerika, Türk taşını, Türkiye ise ithal taşları tercih ediyor. Türk taşı hem kaliteli hem de sağlıklıdır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-tasini-sevmiyor_77450.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!