Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kamudaki Tasarruf Tedbirleri Ofis Mobilyacılarını Zorluyor

Ofis mobilyası sektörü geç de olsa KDV indiriminden faydalanmaya başladı. Hükümetin krize karşı önlem olarak açıkladığı tedbir paketlerinden 5'inci pakete dahil edilmelerine karşın, sektörün önemli ürünü (döner ve yükselir) ofis koltuklarının KDV indirimi kapsamı dışında tutulması ofis mobilyacılarının KDV indiriminden yararlanmasını

Referans Gazetesi
Kamudaki Tasarruf Tedbirleri Ofis Mobilyacılarını Zorluyor

Ofis mobilyası sektörü geç de olsa KDV indiriminden faydalanmaya başladı. Hükümetin krize karşı önlem olarak açıkladığı tedbir paketlerinden 5'inci pakete dahil edilmelerine karşın, sektörün önemli ürünü (döner ve yükselir) ofis koltuklarının KDV indirimi kapsamı dışında tutulması ofis mobilyacılarının KDV indiriminden yararlanmasını geciktirmişti. Bu ürünün pakete dahil edilmediğini öğrendikleri anda soluğu Maliye ve Sanayi bakanlıklarında alan sektör temsilcilerinin talebi kabul edildi. 14 Nisan'da yayımlanan ek karaname ile kapsam dışında kalan ofis koltukları KDV indirimine dahil edildi. Ofis Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği (OMSİAD) Başkanı Ercan Ata, "Ofis koltukları bizim satışlarımızın yüzde 40'ını oluştuyor. Bu ürünün dahil edilmemesi bizi sıkıntıya sokmuştu. Talebimiz üzerine yanlışlık düzeltildi. Birkaç günlük bir gelişme olmasına karşın satışlarımız olumlu etkilendi" diye konuştu.
 
İndirim özel siparişlerde etkili olur

KDV indiriminin piyasaya olumlu bir hava estirmesine karşın ofis mobilyaları sektörün ağırlıklı olarak kamu yatırımlarından beslendiğini hatırlatan Ata, kriz sürecinde kamu kesiminin tasarrufa gitmesi nedeniyle KDV indiriminin özel siparişler üzerinde etkisi olacağını söyledi.

Bürosan Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dilme de kamu alımlarının önemine vurgu yaparak "KDV indirimi sektör için olumlu bir adım oldu. Bu adımın ek tedbirlerle desteklenmesi gerekiyor" diye konuştu. Sektörün ana tedarikçisinin kamu olduğuna vurgu yapan Dilme, "Kamu satın almalarını kestiği anda sektör neredeyse duruyor. Hükümetin bizim sektöre yapacağı en büyük destek kamu bütçelerini serbest bırakmasıdır" diye konuştu. Ofis koltuklarının KDV indirimine dahil edilmesiyle birlikte kısmi bir hareket yaşadıklarını ifade eden Dilme, "Bir yıl önce mağazamızın kapısından 10 alıcı müşteri girerken krizle birlikte bu rakam 4'e kadar düştü. Ofis koltuklarının KDV'ye dahil edilmesi ile bu rakam tekrar 10'a çıkmadı" dedi.
 
Hammaddedeki KDV de düşsün

Dilme ayrıca ofis sektörü için alınacak önemli ek tedbirlerden birinin de hammadde ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesi olduğunu söyledi. Dilme, şunları söyledi: "Hammaddedeki KDV oranları sadece ofis sektörünün değil mobilya sektörünün genel sorunu. Tekstil ürünleri dışında kullandığımız tüm hammadde ürünlerinde KDV oranımız yüzde 18. Bu oranın gerçekleştirilen KDV indirimi ile orantılı olması gerekiyor."

Vizyon Mobilya MASKO Şubesi Satış Müdürü Mustafa Kemal Şahiner de sektörün ek tedbirlerle desteklenmesi gerektiğini savundu. Şahiner, "Bizde KDV'nin artısı eksisi çok fazla olmuyor. Çünkü alıcı şirketler KDV oranını ya gider gösteriyor ya da amortismana ayırıyor. Satışların artması için yeni kurulan firma sayısının artması gerekiyor. Bu nedenle yapılacak en önemli şey şirketlerin personel giderlerinin azaltılması, amortisman giderlerinin artırılması gibi tedbirlerin alınması gerekiyor" diye konuştu.
 
1.8 milyar dolarlık sektör

- Mobilya sektörünün toplam büyüklüğü 6 milyar dolar civarında.
- Türk ofis mobilyası pazarının büyüklüğü ise 1.8 milyar dolar.
- 1 milyar dolara ulaşan mobilya ihracatının 318.8 milyon doları ofisçilere ait.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamudaki-tasarruf-tedbirleri-ofis-mobilyacilarini-zorluyor_68379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!