Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Kamuflajla Yenilik Olmaz’

Çankaya Belediyesi Başkanı Bülent Tanık, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ankara projelerinin “Nerede, nasıl yapılacağının çok net olmadığını” belirterek “Projeler ciddiyetle sunulursa değerlendirilir. Ama seçim öncesi kent projesi tartışmak, düzeyin altındadır” diye konuştu. Çankaya Belediye Başkanı Tanık, düzenlediği basın toplantısında

Cumhuriyet Ankara
‘Kamuflajla Yenilik Olmaz’

Çankaya Belediyesi Başkanı Bülent Tanık, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ankara projelerinin “Nerede, nasıl yapılacağının çok net olmadığını” belirterek “Projeler ciddiyetle sunulursa değerlendirilir. Ama seçim öncesi kent projesi tartışmak, düzeyin altındadır” diye konuştu. Çankaya Belediye Başkanı Tanık, düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan’ın başkente ilişkin projelerini değerlendirdi.

‘500 bin kişiye çok’

Tanık, Erdoğan tarafından Ankara’nın çehresini değiştirecek projeler arasında sayılan 500 bin kişilik Güneykent Projesi’nin daha önce yargı tarafından veto edildiğini anımsatarak “Bu proje 500 bin nüfusu kaldıramaz. Ankara’yı daha fakirleştirecek, ve kirliliğe yol açacak bir proje” dedi.

‘Sorumlu AKP’

Başbakan’ın projeleri tanıtırken Ankara’nın plansız ve çarpık kentleşmesini dile getirdiğini anımsatan Tanık, “Oysa Ankara’nın en çarpık kentleşmesi son 17 yıldır yaşanmaktadır. Bunun 9 yılı da Başbakan’ın hükümet olduğu dönemdir” dedi. Tanık, Ankara’nın kentsel planlamaya gereksinimi olduğunu belirterek, “Şehrin geliştirmesi keyfi yapılmıştır. Bu sürecin sorumlusu onlardır” dedi.

‘Kentsel dönüşüm adaletsizlik yaratır’

Hükümetin kentsel dönüşüm projelerini de değerlendiren Tanık, Ankara’daki genç işsiz nüfusa dikkat çekerek “Kentsel gelir bölüşümü adaletsizliği vardır. Eğitilmiş işgücünün dörtte biri işsizdir. En temel gereksinim ekonominin sağlamlaştırılmasıdır” dedi.

‘2 hastane az’

Belediyelerin sağlık alanı dışına itildiğini söyleyen Tanık, “Ankara zaten sağlığın başkentidir. 2 hastane yapmak göz boyamadan başka bir şey değildir. Rant sağlamaya dönük bir projedir” diye konuştu.

‘Selçuklu kamuflaj, esası Cumhuriyet’

Tanık, Başbakan’ın açıkladığı projelerle Ankara’ya Selçuklu silueti verilmeye çalıştığını fakat Ankara’nın bir bozkır kasabasından modern bir kente dönüşümünün Cumhuriyet sayesinde olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Kamuflajla Kızılay yenilenmez. Selçuklu bizim geçmişimizdir. Ama Ankara’nın geçmişinde Bizans, Roma ve Anadolu vardır. Ancak 1920’lerden itibaren mimari Cumhuriyet mimarisidir. Burada Cumhuriyet yapılarını korumak, geliştirmek, imar planının önüne geçmek yerel ve merkezi yönetimin sorumluluğudur.”

‘Gökçek’e büyük projeler’

Botanik parkı ve hayvanat bahçesi projeleri için de farklı bir yaklaşım getiren Tanık, “Başbakan için küçük, (Ankara Anakent Belediye Başkanı) Melih (Gökçek) Bey için ise büyük projeler. Gökçek bunları hep söylüyor ama 17 yıldır 1 kilometre metro bile faaliyete geçiremedi” dedi.

‘Çankaya’nın projeleri’

Soru üzerine Çankaya Belediyesi’nin 3 projesini açıklayan Tanık, köy alanlarının kalkındırılmasına önem verdiklerini belirterek, köylünün kendi köyünde üreten ve yaşayan hale geleceğini “Köy-Kent Projesi” ile gerçekleştireceklerini bildirdi. Tanık, vatandaşları evlerinden, yurtlarından çıkararak yapılan kentsel dönüşüm projesine karşılık, insancıl kentsel yenilenme projesi yapılacağını kaydetti.

İlk uygulama alanının Zafer Tepe olacağını dile getiren Tanık, “Belediye kâr amacıyla alana giren bir müteahhit gibi çalışmayacak. Kentsel dönüşüm müteahhitin kârını esas aldığı için biz reddediyoruz” dedi.

Son olarak merkezin iyileştirilmesi çalışmalarının olacağını belirten Tanık, “Kızılay’ın virane bırakılmış konumunu kıracak, yeniden yapılanmayı öngörüyoruz” dedi.

‘Çankaya taşeronlukla savaşıyor’

Çankaya Belediyesi’nde sendikasız ve sosyal güvencesiz çalışan bırakmayacaklarını belirten Tanık, en önemli konulardan birinin de taşeron ile mücadele olduğunu kaydetti. Bu arada, Çankaya Belediyesi ile Sosyal-İş Sendikası arasında, bin 240 kamu çalışanının denkleştirme ödeneği alacağı toplu sözleşme protokolü imzalandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamuflajla-yenilik-olmaz_87729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!