Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kanadalılar Kanada'ya Karşı

Çevreciler, sosyal adaletçiler, yerli halk ve sendikalardan katılımlarla oluşan Miningwatch Canada adlı kuruluş, dünya genelinde başlattığı kampanyayla Uşak'taki madene göz yumulmamasını istiyor.

Cumhuriyet EGE
Kanadalılar Kanada'ya Karşı

anada kökenli firma Eldorado Gold tarafından işletildiği sırada yargı engeline takılan Uşak Eşme Altın Madeni'ne, Kanadalı sivil toplum kuruluşları da karşı çıkıyor. Çevreciler, sosyal adaletçiler, yerli halk ve sendikalardan katılımlarla oluşan Miningwatch Canada adlı kuruluş, dünya genelinde başlattığı kampanyayla Uşak'taki madene göz yumulmamasını istiyor.

TÜPRAG'a mektup
Miningwatch Canada, dünya genelinde çeşitli kurum ve bireylere, Kanada hükümetine ve Eldodrado Gold şirketiyle yerli ortağı TÜPRAG'a mektup gönderdi. Mektuplarda, Uşak Eşme'deki Kışladağ altın madeninin Bergama'da olduğu gibi mahkeme kararları çiğnenerek işletmede tutulmaması istendi.

Miningwatch Canada'nın yöneticisi Joan Kuyek, Tüprag-Eldorado Gold'un, Türkiye'deki maden için Kanada'da bir kamu kuruluşu olan Uluslararası Kalkınma Ajansı'ndan, miktarı açıklanmayan bir fon almış olmasını utanç verici bulduğunu belirtti. Kuyek, çeşitli sivil toplum kuruluşlarından oluşan Halifax Initiative adlı platformun da başlatılan acil eylem kampanyasına katılacağını açıkladı.

Miningwatch Canada'nın sergilediği dayanışma, Kışladağ Altın Madeni'ne karşı uzun bir süredir hukuk mücadelesi veren TMMOB odaları temsilcileri ve yöre halkı üzerinde büyük sevinç yarattı.

Altın madeninin yakınındaki İnay köylüleri adına açıklama yapan Muammer Sakaryalı, Danıştay'ın maden hakkında verdiği kapatılma kararının uygulanmasını beklediklerini söyleyerek, "Bu süreçte, Kanadalı bir oluşumun Kanadalılar tarafından işletilen Uşak Eşme Kışladağ Altın Madeni'ne karşı çıkması fazlasıyla sevindirici bir gelişmedir" dedi.

İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi, Beyaz Adımlar Platformu ile EGEÇEP tarafından yapılan açıklamada da, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkından yana olan kişilerin, Danıştay'ın Uşak'taki altın madeni hakkında verdiği kararın bir an önce uygulanması yönünde duruş sergilemeleri gerektiği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanadalilar-kanadaya-karsi_55723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!