Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Kanal İstanbul'la İlgiliyiz''

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl açıklanan ve ön hazırlık çalışmalarına başlanan Kanal İstanbul projesine ilişkin toplantı düzenledi. Panama Kanalı projesini yapan MWH Global'in Güney Avrupa Operasyon Direktörü Stefano Susani, Kanal İstanbul'la ilgili

yapi.com.tr / AA
2 ''Kanal İstanbul'la İlgiliyiz''

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl açıklanan ve ön hazırlık çalışmalarına başlanan Kanal İstanbul projesine ilişkin toplantı düzenledi.

Panama Kanalı projesini yapan MWH Global'in Güney Avrupa Operasyon Direktörü Stefano Susani, toplantıda yaptığı konuşmada, Panama Kanalı'nın kargo potansiyelinin, en yakın rakibi Süveyş Kanalı'nın yaklaşık 3-4 katı olduğunu, Kanal İstanbul projesinde kargo taşımacılığının yanı sıra farklı parametrelerin de göz önünde bulundurulduğunu ifade etti.

Stefano Susani, ''Kanal İstanbul'la ilgiliyiz. Şu an için herhangi bir girişimde bulunmadık, fakat projede yer almaktan memnuniyet duyarız. Projeyi yakından takip ediyoruz'' dedi.

Kanal İstanbul ile ilgili konuşulan yüksek topografik problemlere de değinen Susani, bu sıkıntının ''kilit'' sistemiyle çözülebileceğini belirtti.

Susani, ''Kumsalın dar olması sıkıntısı aynı şekilde Panama Kanalı'nda da vardı. Panama Kanalı'nda kilit şeklinde çok derin betonarme akses kanalları oluşturuldu. Kanal İstanbul'da da aynı şekilde yapılarak sıkıntı giderilebilir'' dedi.

Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı Başkanı Dr. Mimar Sinan Genim de Türkiye'nin böyle büyük projelere ihtiyacı olduğunu belirterek, ''Diğer ülkelerde bu tip projeler nasıl yapılmış, bunların örneğine bakmamız gerekiyor. Daha akılcı düşünmemiz lazım. Osmanlı döneminde bu tip projeler, farklı yerlerde 3 defa yapılmak istenmiş, fakat her defasında birtakım nedenlerden dolayı yarım kalmış. Karadeniz-Hazar, Süveyş Kanalı ve Sapanca Gölü'nün Karadeniz'e bağlanması gibi 3 önemli proje yarım kalmış. Şimdi Kanal İstanbul gerçekleşirse çok önemli ve tarihi bir işe imza atılmış olacak'' diye konuştu.

Boğaz'dan geçen gemilerin ciddi risk oluşturduklarını söyleyen Genim, şu anda Boğaz'dan ayda 3 bin 900 gemi geçtiğini ve maksimum noktasına gelmek üzere olduğunu, Kanal İstanbul projesinin yapılmasıyla İstanbul Boğazı'nın rahat bir nefes alacağını vurguladı.

Genim, kanal yapılırken, Terkos ve Büyükçekmece göllerini besleyecek ırmaklara da zarar vermemek gerektiğini kaydetti.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Murat Kalsın ise İstanbul'a yapılacak bir kanalın, tarihi ve tabii bir değere sahip İstanbul Boğazı'nı ve bölge halkını her gün karşı karşıya oldukları büyük tehlikeden kurtaracağını belirtti.

MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı da ''İnşaat sektörünün büyümeye devam etmesi için Kanal İstanbul gibi projelerin hayata geçirilmesi bekleniyor. Öte yandan, kentsel dönüşüm yasasının bir an önce çıkmasını bekliyoruz'' dedi.

ETİKETLER: firma kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbulla-ilgiliyiz_90424.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Çok güzel olacak bu proje. herkese hayırlı olmasını cenabı haktan niyaz ederim YANITLA
  • BU PROJEYE BENCE BİR İSİMDE YETMEZ. NEWYORK GİBİ NEWİSTANBUL DENMELİ. SADECE KANAL YAPMIYORUZ Kİ, SİMÜLATÖRDEKİ RESİMLER ETRAFINDA BİR ÇOK PROJE VE YERLEŞİM-YAŞAM ALANLARI OLUŞTURMUŞUZ. YANİ BOĞAZDA OTURANLARI TEHLİKEDEN KORURKEN NEWİSTANBUL'DA OTURANLARI TEHLİKEYE ATMAYALIM. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!