Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kandilli’den Sonra İkinci Deprem Araştırma Merkezi İzmir’de Kuruluyor

Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlı Kandilli Rasathanesi’nden sonra Türkiye genelinde ikinci “Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Dokuz Eylül Ü

Zaman
Kandilli’den Sonra İkinci Deprem Araştırma Merkezi İzmir’de Kuruluyor

oğaziçi Üniversitesi’ne bağlı Kandilli Rasathanesi’nden sonra Türkiye genelinde ikinci “Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulacağı ve kuruluş çalışmalarının tamamlandığı açıklandı.

D.E.Ü. Rektörlük binası Senato Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında DEÜ Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı ve DAUM yönetim kurulu hazır buldu. Prof. Dr. Alıcı, depremle birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini söyledi. Alıcı, “Deprem yaşamımızın bir parçası. Bu nedenle DAUM’u kuruyoruz. Türkiye’deki bütün üniversitelerde böyle bir merkez kurarak koordineli bilgi alışverişi sağlanacak. Halkımızın her an bilgi alabileceği bir yer olacak. Ekonomik anlamda 3’te birini DEÜ kaynaklarından katkıda bulanacağız.” dedi.

DAUM Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, “DAUM için Bostanlı’da bir villa parası olan 2 trilyon lira gerekiyor. Henüz elimizde hiçbir alet yok. Konak, Buca ve Seferihisar Belediyesi birer tane sismograf sözü verdi. Seferihisar’daki depremden sonra Fransızlar deprem haritası çizdi şeklinde bilgiler yanlış. Araştırma ve bilgi akışı yönünden 20 yıl önceden araştırmalarımız ve çizdiğimiz deprem haritalarımız var. Bunlar devletin arşivlerinde bulunuyor.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kandilliden-sonra-ikinci-deprem-arastirma-merkezi-izmirde-kuruluyor_4627.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!