Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kanlıdivane Antik Kenti, ''Çevre Düzeni Planı Projesi'' İle 2013 Akdeniz Oyunlarına Yetiştirilecek

Mersin'in Erdemli ilçesinde M.Ö 3. yüzyıla kadar uzanan tarihi ve günümüze kadar ayakta kalan yapılarıyla dikkat çeken Kanlıdivane Antik kenti, çevre düzeni planı projesi ile yeni yüzüne kavuşacak.

yapi.com.tr / AA
Kanlıdivane Antik Kenti, ''Çevre Düzeni Planı Projesi'' İle 2013 Akdeniz Oyunlarına Yetiştirilecek

Fotoğraf: Veli Gurgah

Mersin Valiliği, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ve Ayaş Belde Belediyesinin işbirliğinde yürütülen ''Kanlıdivane Çevre Düzeni Planı Projesi''nin, 2013 Akdeniz Oyunları öncesinde tamamlanması planlanıyor. Mersin Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 600 dekar alana yayılan ören yerinin ziyarete açık olmasına rağmen yeterince ilgiyi görmediğini, bunda da tanıtım eksikliğinin önemli rolü bulunduğunu söyledi.

Ziyaretçi sayısını artırmak amacıyla turizm sezonu açılışının ören yerinde yapıldığına işaret eden Olcay, ''Görsel ve tarihi açıdan önemli potansiyele sahip olmasına karşın yeterli ilgiyi görmeyen ören yeri ile ilgili önemli projeler hayata geçireceğiz'' dedi.

Olcay, öncelikle yapılacak çevre düzenlemesi ile sağlıklı bir gezi güzergahı oluşturulacağını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

''Proje kapsamında yaklaşık 60 metre derinliğindeki obruğun çevresi tehlikeden korunmak için ahşap korkulukla çevrilecek. Yaz döneminde ziyarete açık kalması için ışıklandırma yapılacak. Belirlenen alanlardaki kazı çalışmaları da sürecek. Uzun vadeli planladığımız projenin ilk etabına başladık. Hedefimiz Kanlıdivane ile ilgili projeyi kentimizde yapılacak 2013 Akdeniz Oyunları öncesinde tamamlamak. Çünkü bu oyunları izlemek üzere değişik ülkelerden binlerce kişi kente gelecek. Biz de bu insanları Kanlıdivane Antik Kentine getirerek yenilediğimiz yüzüyle göstereceğiz.''

Proje çerçevesinde yeni tesisler yapılacağını anlatan Olcay, ''Çalışmalar esnasında ortaya çıkartılan Helenistik döneme ait zeytinyağı işleme içlikleri de aslına uygun hale getirilecek. Böylelikle burada zeytin işlemesi yapılarak üretilecek zeytinyağları satışa sunulacak'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanlidivane-antik-kenti-cevre-duzeni-plani-projesi-ile-2013-akdeniz-oyunlarina-yetistirilecek_88198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!