Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kanuni’nin Mahallesi Yenileniyor

Trabzon’da Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu mahalle olan Ortahisar’ın bir bölümü ‘Turistik Amaçlı Özel Planlama Alanı’ olarak yeniden düzenlenecek.

NTV-MSNBCb>Trabzon’da Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu mahalle olan Ortahisar’ın bir bölümü ‘Turistik Amaçlı Özel Planlama Alanı’ olarak yeniden düzenlenecek.

Ortahisar’daki eski Türk evleri, geleneksel mimari tarzını yansıtmaları, fonksiyonellikleri ve estetikleriyle ön plana çıkıyor.

Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Öncel Koç, Trabzon’u 1461’de Fatih Sultan Mehmet’in, Osmanlı topraklarına kattığını hatırlatarak, “Yavuz Sultan Selim, şehzadeliği sırasında Sancak Beyi olarak şehirde bulunur. Sonradan Kanuni unvanını alacak olan oğlu Sultan Süleyman da burada doğar” dedi.
Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu mahalle olarak kabul edilen Ortahisar’daki eski Türk evlerinin, bir yandan kentsel konumlarıyla diğer yandan mimarileriyle dikkate değer olduklarını kaydeden Koç, “Eski Türk evleri yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan Türk kent kültürünün günümüzde yaşamaya devam eden en önemli yapı taşlarıdır. Bunun için burada 10 bin metrekarelik alan,”Turistik Amaçlı Özel Planlama Alanı” olarak düzenlenecek. Alanda en küçük ayrıntısına kadar çevre düzenlemesi yapılacak. Ayrıca, Yavuz Sultan Selim’in bir heykeli ile insanların soluk alabileceği gezi alanları yapılacak” diye konuştu.
Projenin hayata geçmesiyle Trabzon’un çehresinin büyük oranda değişeceğini kaydeden Koç, “Çalışmalara bu yıl içinde başlanması planlanıyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanuninin-mahallesi-yenileniyor_27121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!