Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kapadokya'da Son 4 Ayda 84 Yapı Yıkıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından 3 Kasım 2018'de Nevşehir'deki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamanın ertesi günü başlanılan yıkım çalışmaları kapsamında, yaklaşık 4 ayda 84 yapı yıkıldı.

yapi.com.tr/AA
Kapadokya'da Son 4 Ayda 84 Yapı Yıkıldı

İl Kültür ve Turizm ile Çevre ve Şehircilik İl müdürlükleri ekipleri, Kapadokya bölgesinde çeşitli alanlarda inceleme yapılıp kaçak ve usulsüz yapıları tespit ediyor. Ayrıca vatandaşlardan gelen şikayetler dinleniyor.

Hazırlanan dosyalardan kentsel alanda bulunan yapıların bilgileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna, sit alanında olanların bilgileri ise Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna sunuluyor.

Belirli aralıklarla toplanan kurullardaki değerlendirmelerin ardından yıkımına karar verilen yapılar, bulundukları alandan sorumlu belediyelere bildiriliyor. Belediye yetkililerinin yapı sahiplerine tebliğinin ardından yıkım süreci başlıyor.

Binadaki eşyaların boşaltılması için tanınan sürenin ardından yetkililerin gözetiminde, belediye ve İl Özel İdaresi ekipleri tarafından yıkım çalışması yapılıyor.

İncelemelerde bölge genelinde bugüne kadar 200'e yakın kaçak ve usulsüz yapının tespit edildiği, yıkım çalışmalarına hız kesmeden devam edileceği kaydedildi.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, yaptığı açıklamada, çalışmaların, UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Kapadokya bölgesini gelecek kuşaklara bozulmadan bırakmak amacıyla devam ettiğini söyledi.

Türkiye'nin 2023 yılında 70 milyon turist hedeflediğini, bunun yaklaşık 6 milyonunun Kapadokya'da ağırlanması için fizibilite çalışması yapıldığını belirten Açıkgöz, "Turistlerin görmek istedikleri peribacaları, seyir tepeleri ve ören yerlerini koruyarak bu amaç için çalışmamız gerekiyor." diye konuştu.

Açıkgöz, bölgede peribacalarına hakim yükseklikte yer alan Esentepe, Cevizlidere ve Aşk Vadisi'ndeki seyir alanlarında hediyelik eşya satışı yapılan iş yerlerinin kaldırılıp, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından (TOKİ) yerlerine doğal dokuya uygun turist karşılama alanları yapılacağının altını çizdi.

Seyir tepelerinde bölgeye yakışmayan iş yerlerinin olduğunu vurgulayan Açıkgöz, "Buralar turistleri ağırlama yeri olarak kullanılıyor. Bu alanlarda TOKİ tarafından yöre mimarisine uygun, göze hoş gelecek bir yapı için çalışmalara başladık. Burada tek amaç bölgenin korunarak gelecek nesillere bırakılmasıdır." dedi.

"Kapadokya, korunması gereken önemli bir miras"
Kaçak yapıların ortadan kaldırılmasının yanında uygunsuz binaların da daha modern hale dönüştürüleceğinin altını çizen Açıkgöz, çalışmalar kapsamında hiçbir esnaf ve vatandaşın mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Kapadokya'nın korunması gereken önemli bir miras olduğunu söyleyen Açıkgöz, şu açıklamalarda bulundu:

"Çarpık, izinsiz ve kaçak yapıların ortadan kaldırılmasıyla ilgili kurulların aldığı kararla çalışma yürütülüyor. Bu alanları bölge halkı olarak, hep beraber korumamız gerekiyor. Bunlar bir gecede alınmış karar değildir, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma kurulları tarafından yapılan çalışma sonrasında yürütülen işlemlerdir. Burayı hem koruyup hem de kullanmayla ilgili tasarrufu da geliştireceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapadokyada-son-4-ayda-84-yapi-yikildi_171190.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!