Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kapalı Santrallere Destek Kesildi

Başta baca gazı arıtma tesisi olmak üzere mevzuatta ön görülen çevre yatırımlarını yapmayan ve bu nedenle kapatılan santrallerin, milyonlarca liralık “kapasite desteği” kesildi.

yapi.com.tr
Kapalı Santrallere Destek Kesildi

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ),bazı yerli kömür, doğal gaz ve hidroelektrik santrallere (HES), zorlu piyasa koşullarında ayakta kalmalarını sağlamak için yıllık 2 milyar TL dolayında “kapasite mekanizması” kapsamında destek ödemesi yapıyor. TEİAŞ’ın, daha önce bu destekten yararlanan ancak bu yıl başında kapatılan Seyitömer, Tunçbilek, Kangal ve Çatalağzı termik santrallerine ödeme yapıp yapmayacağı merak konusu olmuştu.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre; 2020 yılı ocak ayında kapasite destek mekanizmasından yararlanan santraller belli oldu. Kapatılan santraller, mekanizmanın dışına çıkartıldı. Sadece, kısmen kapatılan Soma ve bir ünitesi ocak ayının ikinci haftasında üretime başlayan Kangal destekten yararlanabildi. Kangal 1 milyon 146 bin TL, Soma 7 milyon 862 bin TL destek aldı.

Geçen yılın son aylarında yaşanan büyük tartışmaların ardından Afşin-Elbistan A, Seyitömer, Tunçbilek, Kangal ve Çatalağzı termik santralleri tamamen, Soma termik santrali da kısmen kapatılmıştı. Bu santrallerden Kangal, bir ünitesi için “geçici faaliyet belgesi” aldı ve ocak ayının ikinci haftasında elektrik üretimine yeniden başladı. Bu ünitede, baca gazı arıtma tesisi bulunduğu belirtiliyor. Söz konusu santralin, baca gazı arıtma tesisi olmayan iki ünitesi ise kapalı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapali-santrallere-destek-kesildi_178881.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!