Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maden Sahasını Santral Kurmak İsteyen Şirkete Verdiler

TTK tarafından işletilen maden sahasının bir bölümü, bölgede termik santral kurmak isteyen şirkete verildi. Yapılan devir, “Amasra’ya santral kurmak için altyapı mı hazırlanıyor?” sorusuna neden oldu.

yapi.com.tr
Maden Sahasını Santral Kurmak İsteyen Şirkete Verdiler

Doğal güzellikleriyle ünlü Amasra, yeniden termik santral tehlikesi ile karşı karşıya. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından işletilen maden sahasının bir bölümü ruhsat devri ile bölgede termik santral kurmak isteyen şirkete verildi. Maden Yasası’ndaki “TTK tarafından doğrudan işletilen sahaların ihale edilemeyeceği” hükmüne rağmen yapılan işleme, Genel Maden-İş Sendikası tepki göstererek dava açtı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Zonguldak genelinde olduğu gibi Amasra’da da TTK’ye ait maden sahaları rödövans sistemiyle şirketlere tahsis ediliyor. Ancak bölgede, TTK’nin kendisi tarafından işletilen çok sayıda saha da bulunuyor. Bölgede termik santral kurmak isteyen şirkete verilen yeni araziler de işte bu sahalarda yer alıyor.

Bu konudaki gelişmeleri aktaran Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Hakan Yeşil, TTK Amasra Müessesesi’ne ait Amasra-A sahasının TTK tarafından, Amasra-B sahasının ise 2005’ten bu yana rödövans sözleşmesi ile Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. tarafından işletildiğine dikkat çekti.

Şimdi ise TTK tarafından işletilen sahanın bir bölümünün şirket tarafından işletilen sahanın içine dahil edildiğini belirten Yeşil, “Hattat Enerji tarafından işletilen sahada 14 yıldır değil 1 kilo, 1 kürek bile kömür çıkarılmadı. Şirket bizim için büyük bir hayal kırıklığıdır. Amaç santral yapmak. İzin alamadıkları için de üretim yapmıyorlar.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-sahasini-santral-kurmak-isteyen-sirkete-verdiler_178846.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!