Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kapalıçarşı'da Yüzlerce Dükkan Kapandı

Türkiye'de yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelerden en çok etkilenen kesimlerden biri de Kapalıçarşı esnafı oldu. Esnaf, "Artık Avrupalı müşterileri mumla arıyoruz" diyor.

yapi.com.tr
Kapalıçarşı'da Yüzlerce Dükkan Kapandı

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin, Kapalıçarşı'nın son durumu hakkında bir yazı kaleme aldı:

Yaz mevsiminin yaklaşması kapalı çarşı esnafını heyecanlandırmış. Esnaf tabiri yerindeyse son iki yıldır 'sinek avladıklarını' söylüyor. Bu süreç içerisinde özellikle Avrupalı turistlerin Türkiye'yi eskisi gibi tercih etmemesi nedeniyle Kapalıçarşı'da yüzlerce esnaf dükkanına kilit vurmuş…

'Güvenlik ve polis kapıda arama yapıyor'

Çarşının girişinde bulunan polis ve özel güvenlikçiler çarşıya gelenlerin üst aramasını yaptıktan sonra girişe izin veriyor. İlk olarak görüştüğümüz bir esnaf, eğer ismimi vermezseniz buranın dertlerini anlatırım diyor: "Burada restorasyon işleri 6, 7 aydır devam ediyor. Bu restorasyonu 2 buçuk yılda bitireceklerini söylediler. Ama buna inancım yok. Mart ayının başı gibi buranın ekonomik olarak düzeleceğini düşünüyordum. Ama şu an sinek avlıyoruz. Eğer böyle devam ederse dükkanı kapatıp gitmek zorunda kalacağım."

‘Bize en çok yarayan ispanyol turist'

10 yıldır kapalı çarşıda esnaf olduğunu söyleyen Baki Atış, şu an Arapların burada alışveriş yaptıklarını belirterek, "Biz en çok yarayan turist İspanyol. Çünkü İspanyollar alışverişi seviyor. Bu kitleleri buraya çekmemiz gerekiyor. Bu konuda siyasetçilerin üzerine düşen görevleri var. Örneğin, Rusya ile uzlaşmadan önce 5 milyon turist kaybettik. Tekrar uzlaşı sağlandığında o turistleri yine kazandık" diyor.

‘Yeni projeler yapılmalı'

Her şey rağmen 2017 yılının 2016'ya göre daha iyi geçtiğini söyleyen Atış, müşterileri ve turistleri buraya çekebilmek için kapalı çarşıdaki esnaflara eğitim verilmesi gerektiğini de belirtiyor: "En basitinden yıllardır yer altı sorunları var. Elektrikler gidiyor saatlerce gelmiyor. Yağmur yağdığı zaman tavanlar akıyor. Bu da müşterileri geri çekmesine neden oluyor. Örneğin yılbaşında elektrikler gitti. Esnaf perişan oldu. 5 aydır restorasyon devam ediyor. Umarım bu sorunlar bitecek. Bir de bu konuda esnaf da üzerinde düşen görevi yerine getirmeli. Mesela müşteri çekmek için konferanslar yapılmalı. Gelen turistleri kapıda karşılamak gerekir. Kapalıçarşıyı kaybetmemek için acilen yeni projeler yapılmalı."

‘Bu sayının çeyreği bile yok'

Atış'ın yanında oturan bir başka esnafsa 20 yıldır burada halı kilim sattığını söylüyor. 3 yıl öncesine kadar burada halı kilimcilik yapan esnaf, turist kaybı nedeniyle dükkanını kapattığını, hediyelik eşya sattığını anlatıyor: "Yanlış yönetimler yüzünden turist kaybettik. Başka ülkelerle aramızı iyi tutmak gerekiyor. 10 yol önce burası turist kaynıyordu, 10 gemi turist geliyordu. Ama şimdi bu sayının çeyreği bile yok. 3 sene önce bu sorunlar başladı. Bu son 2 yıldır turist sayısı sıfıra indi. Birçok esnaf kepenk kapattı. Bu dükkanlarda da 3-4 kişi çalışıyordu onlar da şimdi işsiz kaldı.

‘Her gün bekliyoruz, ümitliyiz'

Buradan ayrıldıktan sonra turistik eşya satan bir dükkana giriyorum. 28 yıldır Kapalıçarşı'da esnaf olan Fikret Karataş, karşılıyor bizi. Karataş, Avrupalı turistlerin Türkiye'ye gelmesi için hükümet tarafından çalışmalar yapılmasını istiyor: "Turizm geçen seneye göre her ne kadar bir tık yukarıda olsa da müşteri kalitesi düşük. Avrupa'yı mumla arıyoruz. Araplar var ama onlar da fazla alışveriş yapmıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapalicarsida-yuzlerce-dukkan-kapandi_158145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!