Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kapalıçarşı’nın Dramı Bitmiyor

Altyapı çalışmaları ve çatı onarımıyla elden geçirilen 558 yıllık Kapalıçarşı’nın duvarlarına ve çatısına yapılan eklentiler çarşının büyük oranda zarar görmesine neden oluyor.

yapi.com.tr
Kapalıçarşı’nın Dramı Bitmiyor

İstanbul’un en önemli ve simge eserlerinden Kapalıçarşı, bu yıl kapsamlı altyapı çalışmaları ve çatı onarımı ile elden geçirildi. Geçtiğimiz Temmuz ayında “Sandal Bedesteni Kapısı”na asılan lokanta tabelasının tepki üzerine kaldırılmasından sonra bu kez de Nuruosmaniye’deki giriş kapısının çatısındaki baz istasyonları görenlerin tepkisini çekiyor. 558 yıllık Kapalıçarşı’nın iç kısmındaki duvarlarda oluşan tahribat ise “Böylesi ancak Türkiye’de olur” dedirtiyor.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre; tarihi çarşının iç kısmındaki bazı duvarlara soba borularının monte edildiği dikkatlerden kaçmazken, reklam ve yön tabelaların da gelişigüzel yerleştirilmesi yaşanan hoyratlığı gözler önüne seriyor. Kapalıçarşı’daki en çirkin görüntü ise çatı kısmında ortaya çıkıyor. Altı yıl önce 007 James Bond-Skyfall filminin çekimleri sırasında hasar alan çatı, 10 milyon liraya yenilenmişti. Ancak bunca zahmete rağmen aradan geçen sürede çatıya konulan klima motorları, etrafa saçılan bir takım eşyalar, duvarlar delinerek çekilen kablolar ve ana giriş kapısının üzerindeki baz istasyonu tarihi eserin varlığını tehdit ediyor.

Konuyla ilgili Mimar Sinan Genim ise ortaya çıkan manzarayı “kabul edilemez” olarak yorumlarken, şunları söyledi: “Uzun bir dönem İstanbul’un hatta imparatorluk coğrafyasının en büyük ve en önemli ticaret merkezi olan Kapalıçarşı, ne yazık ki 1955 yıllında yapılan büyük onarım sonrası zaman içinde eskidi ve gerek yapı gerek ticaret anlayışı olarak yenilenemediği için eski önemini kaybetti. Günümüzde Kapalıçarşı çağın gereklerine cevap verecek düzenlemeler yapılmadığı veya yapılamadığı için bugünkü görünümüne büründü. Reklam panoları, jeneratörler, iletişim aktarıcıları, bakımsız kalan çatıların oluşturduğu çirkin görüntüler ve herkesin kendi bildiğine yaptığı ek ve eklentiler çarşının büyük oranda zarar görmesine ve olumsuz görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Kapalıçarşı 7 gün 24 saat özel bir ekip tarafından koruma amaçlı gözlem altında tutulmalı. Kablo, klima motorları, baz istasyonu ve ne kadar alakasız materyal varsa çarşıdan kaldırılmalı. Çok uzun bir süredir çarşı ve çevresini yeniden düzenleme çalışmaları bir ilçe belediyesinin yükümlükleri göz önüne alındığında mevcut yasal düzenlemeler içinde çözülecek bir konu değildir. Bu nedenle geçmişin İstanbul’unun en önemli ticaret merkezinin geleceğe intikali için özel önlemlerin alınması ve bu bölgenin yeniden düzenlenmesi için özel yetkilerle donatılmış bir otoritenin belirlenmesi gerekir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapalicarsinin-drami-bitmiyor_169236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!