Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kapalıçarşı'nın 550. Yılı 2011 Boyunca Kutlanacak

Tarihi Kapalıçarşı'nın kuruluşunun 550. yıl dönümü, 2011 yılı boyunca düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

yapi.com.tr / AA
Kapalıçarşı'nın 550. Yılı 2011 Boyunca Kutlanacak

Fotoğraf: Emel Soy

Kutlamalara ilişkin Kapalıçarşı'daki Ay Kafe önünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kapalıçarşı'nın İstanbul'u İstanbul yapan değerlerin yoğunlukla mevcut olduğu bir yer olduğunu söyledi.

Kapalıçarşı'nın dünyanın ortak mirası olarak kabul edilen sur içi bölgesinin de tam ortasında yer aldığını belirten Demir, İstanbul 2011 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin sona ermesinin hemen ardından 2011 yılı boyunca Kapalıçarşı'nın 550. yıl dönümünün çeşitli etkinliklerle kutlanacağını anlattı.

Demir, etkinliklerin 26 Aralık Pazar günü Tuluyhan Uğurlu'nun Kapalıçarşı'da vereceği ve Fatih Belediyesi Mehteran Takımı'nın da eşlik edeceği konserle başlayacağını açıkladı.

Etkinlikler kapsamında, 18 Mart 2011 tarihinde başlayacak ve 40 gün 40 gece sürecek 'Shopping Fest'in önemli mekanlarından birinin de Kapalıçarşı olacağını ifade eden Demir, ayrıca İş Bankası Müzesi'nde açılan '10 Adımda Kapalıçarşı' sergisinin yanı sıra, modacı Faruk Saraç'ın 'Osmanlı Kıyafetleri' konulu defilesi ile Cemil İpekçi defilesinin de gerçekleştirileceğini aktardı.

Demir, ''Bu değerin, hem biriktirdiği tarihi kültürel kimliği, hem ekonomi anlamında kattıklarının yaşatılması ve geleceğe taşınması için bir dizi etkinlikler yapacağız. Dünyanın en eski alışveriş merkezinin içindeyiz. Ayrıca, 40 bin metrekarelik alanı kapsayan Kapalıçarşı'ya en büyük alışveriş merkezi de demek mümkün'' diye konuştu.

Kapalıçarşı'ya restorasyon

Kapalıçarşı'da restorasyon yapılacağını da açıklayan Demir, bu iş için İl Özel İdaresi ve belediye bütçesinden 14 milyon 800 bin TL kaynak sağlandığını belirterek, ''Bilirsiniz, restorasyon çok uzun ve çok masraflı bir süreçtir. Ancak artık Kapalıçarşı için restorasyon kaçınılmazdır'' dedi.

Mustafa Demir, proje çerçevesinde çarşının altyapı ve fiziksel özellikleriyle ilgili rölövesinin tamamen bittiğini, birinci etap çatı rölövesinin raporlama aşamasında olduğunu, restitüsyon ve restorasyon projelerinin de hızla ilerlediğini anlattı.

Kapalıçarşı'nın restorasyonu kapsamında Fatih Belediyesinin elektrik hatlarının yenilenmesi, altyapı çalışmaları gibi işleri üstleneceğini anlatan Demir, ''Çarşı ve etrafındaki 40 han da dahil rölöve ve restorasyon projesi bu yıl sonunda bitmiş olacak. Ancak hayata geçirmenin maliyeti tahmin ediyorum 150 milyon TL'den fazla olacak'' dedi.

Restorasyon konusunda önlerine çıkan engellere de değinen Mustafa Demir, ''Mülkiyet esnafa ait olduğu için mevcut tapu sistemiyle kat irtifakı sorununu geçemiyoruz. Bunun için bir yasa tasarımız var ve bunu TBMM'ye sunduk. Projemiz tamamlanana kadar bu yasa da geçerse o zaman Kapalıçarşı'yı hayata döndürmüş oluruz'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum restorasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/kapalicarsinin-550-yili-2011-boyunca-kutlanacak_84568.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!