Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kapasite Kullanım Oranı Beklentilerin Altında

İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre 9,7 puan azalırken, bir önceki aya göre 0,4 puan artarak 70,1 seviyesinde gerçekleşti.

Dünya Gazetesi
Kapasite Kullanım Oranı Beklentilerin Altında

İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre 9,7 puan azalırken, bir önceki aya göre 0,4 puan artarak 70,1 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, NACE Rev.1.1'e göre Aylık İmalat Sanayi Eğilim Anketi'ne cevap veren 4865 işyerinden derlenen verilerin  analiz sonuçlarına göre, 2008 yılı Eylül  ayında 79,8 olan üretim değeri ağırlıklı kapasite kullanım oranı, 2009 yılı  Eylül ayında  70,1  seviyesinde gerçekleşti.

Açıklamada iç pazarda talep yetersizliği, işyerlerinin tam kapasite ile çalışmamasının en önemli nedeni olarak gösterildi. 2009 Eylül ayında, işyerlerinin, tam kapasite ile çalışmamasının nedenleri arasında talep yetersizliği ilk sırada yer aldı. İç pazarda talep yetersizliği yüzde 53,0 ve dış pazarda talep yetersizliği yüzde 31,2 oranında etkili oldu. Mali imkansızlıklar yüzde 3,1, yerli mallarda hammadde yetersizliği yüzde 3,9 ve ithal mallarda hammadde yetersizliği yüzde 1,8, işçilerle ilgili meseleler ise yüzde 1,1 oranında etkili oldu.

İşyerlerinde 2009 yılı Eylül ayı üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 5,5 arttı. Ekim ayında üretim miktarının yüzde 2,5 artması bekleniyor. Eylül ayı satış miktarı yüzde 7,3 arttı. Ekim ayında ise yüzde 1,6 azalması bekleniyor. Eylül ayı satış fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Ekim ayında ise yüzde 0,1 artması bekleniyor. Eylül ayı hammadde fiyatları yüzde 0,1 azalmakla birlikte, ekim ayında yüzde 0,8 artması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapasite-kullanim-orani-beklentilerin-altinda_73202.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!