Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kapasite Kullanım Oranında Düşüş

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı temmuzda 0,4 puan düşüş yaşadı.

yapi.com.tr
Kapasite Kullanım Oranında Düşüş

2016 yılı Temmuz ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 75,7 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,5 puan azaralak yüzde 74,5 seviyesinde geldi.

2016 yılı Temmuz ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, dayanıklı tüketim mallarında artış görülürken, gıda ve içecekler, dayanıksız tüketim malları, ara malları ve yatırım mallarında azalış görüldü.

Buna göre, kapasite kullanım oranı aylık bazda dayanıklı tüketim malları için yüzde 71,5'ten yüzde 73,6'ya, dayanıksız tüketim malları için yüzde 72,0'den yüzde 71,1'e, tüketim malları için yüzde 71,9'dan yüzde 71,6'ya, gıda ve içecek sektörü için yüzde 69,5'ten yüzde 68,0'e, ara malları için yüzde 76,8'ten yüzde 76,1'e ve yatırım malları için yüzde 77,8'den yüzde 77,7'ye geldi.

Kapasite kullanım oranı ana metal sanayinde yüzde 76,9'dan yüzde 74,4'e inerken, fabrikasyon metal ürünleri imalatında (Makine ve teçhizat hariç) yüzde 72,3'ten yüzde 71,7'ye geriledi.

Gıda ürünleri imalatında yüzde 69,4'ten yüzde 68,2'ye inen kapasite kullanım oranı, tekstil ürünleri imalatında yüzde 78,8'den yüzde 78,3'e geriledi.

Motorlu kara taşıtı, treyler(römork) ve yarı treyler(yarı römork) imalatı kapasite kullanım oranı yüzde 81,1'den yüzde 81,6'ya çıktı.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin TCMB “İktisadi Yönelim Anketi”ne verdikleri yanıtlara dayalı olarak hesaplanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapasite-kullanim-oraninda-dusus_146751.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!