Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kapasite Kullanım Oranı Geriledi

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı geçtiğimiz ay 0,5 puan azaldı.

yapi.com.tr
Kapasite Kullanım Oranı Geriledi

2016 yılı Ağustos ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 75,2 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,3 puan azaralak yüzde 74,5 seviyesinde geldi.

2016 yılı Ağustos ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, ara mallarında değişim görülmezken, gıda ve içecekler, dayanıksız tüketim malları, dayanıklı tüketim malları ve yatırım mallarında azalış gözlendi.

Buna göre, kapasite kullanım oranı aylık bazda dayanıklı tüketim malları için yüzde 73,6'dan yüzde 73,1'e, dayanıksız tüketim malları için yüzde 71,1'den yüzde 70,4'e, tüketim malları için yüzde 71,6'dan yüzde 70,9'a, gıda ve içecek sektörü için yüzde 68,0'den yüzde 67,4'e, yatırım malları için yüzde 77,7'den yüzde 76,4'e gelirken, ara malları için yüzde 76,1 olarak kaldı.

Kapasite kullanım oranı ana metal sanayinde yüzde 74,4'ten yüzde 76,2'ye çıkarken, fabrikasyon metal ürünleri imalatında (Makine ve teçhizat hariç) yüzde 71,7'den yüzde 71,8'e geldi.

Gıda ürünleri imalatında yüzde 68,2'den yüzde 67,4'e inen kapasite kullanım oranı, tekstil ürünleri imalatında yüzde 78,3'ten yüzde 77,5'e geriledi.

Motorlu kara taşıtı, treyler(römork) ve yarı treyler(yarı römork) imalatı kapasite kullanım oranı yüzde 81,6'dan yüzde 79,4'e indi.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin TCMB “İktisadi Yönelim Anketi”ne verdikleri yanıtlara dayalı olarak hesaplanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapasite-kullanim-orani-geriledi_150276.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!