Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kapatılan Belediyelerin Çalışanlarının Kamuya Geçirilmesi Planlanıyor

Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Nüfusu 2 binin altına düşen yerlerde bazı belediyelerin kapatıldığını anımsatan Çiçek, bununla ilgili bir yasa çıkarıldığını ve bunun iptale konu olduğunu hatırlattı.

Radikal Gazetesi
Kapatılan Belediyelerin Çalışanlarının Kamuya Geçirilmesi Planlanıyor

Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Nüfusu 2 binin altına düşen yerlerde bazı belediyelerin kapatıldığını anımsatan Çiçek, bununla ilgili bir yasa çıkarıldığını ve bunun iptale konu olduğunu hatırlattı. Çiçek, bazı şehirlerde ise birleşen belediyelerin olduğunu söyledi.

“Ortada ciddi bir sıkıntı var” diyen Çiçek, bu belediyelerde fazladan istihdamın söz konusu olduğunu belirtti. Söz konusu belediyelerde memur ve işçi statüsünde fazladan çalışanların belediye bütçesine ciddi yük getirdiğini kaydeden Cemil Çiçek, şöyle konuştu:

‘Bu bir af değil’

“İçişleri Bakanlığı gerekli değerlendirmeleri yaptı. Bakanlar Kurulu’na verdiği bilgide fazla istihdam konusu olan personelin kamu kurumlarında çalışmasına imkân verebilmek için sayın Hayati Yazıcı, Devlet Personel Başkanlığı ona bağlı ve İçişleri Bakanlığımız birlikte bir çalışma yaparak bunların ihtiyaç duyulan kamu kurumlarında görevlendirilmesine imkân verecek bir düzenlemeyi idari tasarrufla yapabilmek için Bakanlar Kurulu’nda bir karar alınmıştır. Yine belediyelerin bir kısım alacakları var, takibe koydukları alacakları. Bazıları kamu kuruluşlarında bazılar da şahıslardadır. Belediyenin sunduğu mal ve hizmetlerden istifade eden kamu kuruluşlarının ve şahısların borçlarını ödeyememiş olmasından kaynaklanan bir sıkıntı var. Bu da mahalli idarelerde bütçe açıklarına sebebiyet veriyor. Yapılan toplantıda bunların yeniden yapılandırılması ile ilgili ne yapılabilir bununla ilgili konular konuşulmuştur. Bu düzenleme de yapıldığında TBMM’ye sevk etmiş olacağız.”

Şu ana kadar 15 binin üzerinde fazla personel gözüktüğünü belirten Çiçek şöyle devam etti:

“15 bin 600. Bunun ihtiyaç olan kuruluşlarda değerlendirilmesi için bakanlık idari tasarruf çalışması yapıyor. Alacakları aşağı yukarı 6.5 katrilyon. Belediyelerin kamu kuruluşlarından ve şahıslardan. Bu bir af değildir. Af, anapara faiziyle birlikte ortadan kaldırılması akla gelir. Bu yeniden yapılandırmadır. Borç, borçtur.”

Çiçek, “Depremde büyük ve küçükbaş hayvanını kaybedenlerin zararı Hazine’ce karşılanacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapatilan-belediyelerin-calisanlarinin-kamuya-gecirilmesi-planlaniyor_77616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!