Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaplumbağa Rafet'ten Ilısu Barajı Protestosu

Doğa Derneği’nin yürüttüğü “Hasankeyf Yok Olmasın” kampanyasının sembolü 'Kaplumbağa Rafet', Avusturya’nın Viyana şehrinde Ilısu Barajı’nı finanse eden Avusturya Kontrolbank'ın Ilısu Barajı ile ilgili düzenlediği toplantı öncesi Greenpeace Avusturya, WWF Avusturya ve Friends of the Earth dahil toplam 10 sivil toplum kuruluşuyla beraber Ilısu

yapi.com.tr
2 Kaplumbağa Rafet'ten Ilısu Barajı Protestosu

Doğa Derneği’nin yürüttüğü “Hasankeyf Yok Olmasın” kampanyasının sembolü 'Kaplumbağa Rafet', Avusturya’nın Viyana şehrinde Ilısu Barajı’nı finanse eden Avusturya Kontrolbank'ın Ilısu Barajı ile ilgili düzenlediği toplantı öncesi Greenpeace Avusturya, WWF Avusturya ve Friends of the Earth dahil toplam 10 sivil toplum kuruluşuyla beraber Ilısu Barajı Projesi'ni protesto etti.

Ilısu Barajı Projesi’nin finansmanı, aralarında Avusturya Kontrolbank’ın da olduğu Avrupalı kredi ihracat kuruluşlarınca, Almanya, İsviçre ve Avusturya hükümetlerinin onayı ile sağlanmakta. Öte yandan, Avrupa Parlamentosu 21 Mayıs 2008’de yayınladığı önergede Ilısu barajı gibi geniş etkilere sahip olan, kültürel mirası ve eşsiz arazileri tehdit eden projelerin Avrupa standartlarına uygun olması gerektiğini vurgulamıştı.

Doğa Derneği’nin Hasankeyf ofisinden yapılan açıklamada Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk “Avrupa Parlamentosunun uyarısına ve Ilısu baraj projesinin doğaya ve kültürel mirasa vereceği zararlardan dolayı hiç bir AB ülkesinde onay alamayacak bu projeyi finanse eden üç ülkeden ikisi Avrupa Birliği (AB) üyesidir” dedi. Ertürk sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Kaplumbağa Rafet dünyanın en saygın uluslar arası sivil toplum örgütleriyle birlikte Kontrolbank’a bu projeden derhal çekilmesi uyarısında bulunmak üzere Viyana’da bulunuyor.”

Kaplumbağa RafetKaplumbağa Rafet, Latince ismiyle Rafetus euphraticus, 1996’da Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından küresel ölçekte yok olma tehdidi altındaki türlerin yer aldığı kırmızı listeye dahil edilmişti.
Ertürk “Bu bilimsel gerçeğe rağmen Türkiye “Kaplumbağa Rafet” ve Dicle nehrinde yaşayan nesli tehlike altındaki diğer türlerin yok olmasına neden olacak Ilısu Barajı Projesini hayata geçirmeye çalışıyor” dedi.

Doğa Derneği Ilısu Barajı Projesi'nden sadece nesli tehlike altındaki canlıların değil aynı zamanda içinde tarihi Hasankeyf şehrinin de bulunduğu antik Mezopotamya’nın önemli bir bölümünün sular altında kalarak yok olacağı uyarısını yapıyor. Bölgede yapılan çalışmalara Ilısu barajının 300’den fazla arkeolojik alandan 83’ünün de sular altında kalacağını gösteriyor. Ertürk “ Doğa Derneği ve Hasankeyfliler Türkiye’nin Ilısu Barajı Projesi'ni iptal ederek bu korkunç hatadan dönmesini ve Hasankeyf’i UNESCO’nun dünya mirası listesine eklemesini talep ediyor. Böyle bir karar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hem Türkiye’nin doğal ve tarihi mirasına sahip çıktığını, hem de, bölge halkı ve Türkiye için istihdam ve gelir getirecek kültür ve doğa turizmi girişimlerine kaynak oluşturacak bir vizyona sahip olduğunu göstermiş olacaktır” dedi.

Ilısu Barajı projesinden etkilenecek diğer türler için tıklayınızhttp://www.yapi.com.tr/haberler/kaplumbaga-rafetten-ilisu-baraji-protestosu_62256.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Ömrü 40 sene olacak olan bir baraj için bir kültür, doğa harikası kurban ediliyor. Göçe sebebiyet verecek olan bir projeye asla seyirci kalmamak lazım. Yapıldığı takdirde katliamla eşdeğer olur. YANITLA
  • karşı olmadığınız bir zenginleşme projeniz var mı???? YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!