Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karabağlar için İki Hayalim Oldu

29 Mart’da yerel seçimlerin birinci yılı doldu. Yeni seçilen metropol belediye başkanları ne umdu ne buldu? Bir yılda neler yaptılar, kalan sürede neler yapacaklar? Yeni seçilen metropol belediye başkanları ile DHA Muhabiri Can Özlü konuştu.

Hürriyet Ege
Karabağlar için İki Hayalim Oldu

29 Mart’da yerel seçimlerin birinci yılı doldu. Yeni seçilen metropol belediye başkanları ne umdu ne buldu? Bir yılda neler yaptılar, kalan sürede neler yapacaklar? Yeni seçilen metropol belediye başkanları ile DHA Muhabiri Can Özlü konuştu.

İzmir’in iki yeni belediyesinden biri olan Karabağlar’ın ilk Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, başkanlık koltuğunda geçirdiği bir yılın zorluklarla dolu olduğunu söyledi. Sıfırdan bir belediye kurmanın zorluklarını yaşadıklarını ifade eden Başkan Kürüm, bölgenin kalkındırılması için gerekli olan çalışmaları 5 yılda tamamlayacaklarının müjdesini verdi. Kürüm, Konak’tan ayrıldıktan sonra İzmir’in en büyük ilçesi konumuna gelen Karabağlar’a vizyon kazandıracak projeler tasarladıklarının altını çizdi. Yeni belediye olmanın en büyük avantajını “borcumuz yok” diyerek özetleyen Başkan Kürüm, diğer tüm konularda sıkıntı yaşadıklarını itiraf etti.

Mobilyamız örnek

Kürüm, Karabağlar’ı, sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin mobilya merkezi haline getirmek için çalıştıklarını belirterek, şunları anlatıyor:  “Bölgemizde mobilya sektörü ağırlıklı olarak faaliyet gösteriyor. Hem vatandaşlar hem de esnaf, mobilyayı marka yapma düşüncemize destek veriyor. Bu konuda somut adımlar da attık bir yıl içinde. Marangozlar ve Mobilyacılar Odamız ile birlikte hareket ederek Çıraklık Eğitim Merkezi’nin temelini attık. Sonraki dönemde Mobilya Tasarım Meslek Yüksek Okulu için de düğmeye basacağız. Kuracağımız Mobilya Üretim Atölyeleri’nde kendi üretimlerimizi yapacağız. Tasarımlarımızı sergilemek için de 365 günün 24 saati açık olacak şekilde sergi ve fuar alanları oluşturacağız. Karabağlar’ın mobilyası İzmir’e, Türkiye’ye ve yurt dışına örnek olacak. İlçede 20 bin kişi için de istihdam kaynağı yaratılacak. Büyük pazarlarda bizim de adımız yer alacak. 5 yılda bu hayalimi gerçekleştirirsem gözüm açık gitmez. En azından ben başlatayım, benden sonrakiler tamamlasın.”

Kürüm, mobilya konusunda ne kadar ciddi olduklarını göstermek için yurt dışı gezilerine ağırlık verdiklerini Çin, Hamburg ve Fas’ta sektörel temaslarda bulunduklarının altını çizdi.

Üç bini ruhsatlı

Karabağlar’ın, gerek fiziki alt yapı gerekse sosyal dokusu ile önceki dönemlerde ihmal edildiğine vurgu yapan Başkan Sıtkı Kürüm, görev süresinde gerçeğe dönüştürmek istediği ikinci büyük hayalini ise planlı ve yerinde bir kentsel dönüşümü tamamlamak olarak açıkladı. Kürüm, Karabağlar’ı, küçük bir Türkiye mozaiği olarak tanımlayarak sözlerini  şöyle sürdürdü:

“Karabağlar’da, yurdun her kesiminden vatandaş var. Meclis üyelerimizi, bu bölgeleri temsil eden kişiler arasından seçtik. Muhtarlarla diyaloğumuz çok iyi. Bölgeyi ve bölge halkını önceden tanımamın faydalarını görüyorum. Cennetçeşme, Limontepe başta olmak üzere belirli bölgelerde imar sorunumuz hala devam ediyor. Yaptığımız denetimler sonucu 16 bin işyerinin sadece 3 bin tanesinin ruhsatlı olduğunu, 7 bin tanesinin ruhsatsız geriye kalanının da boş olduğunu tespit ettik. Hane olarak düşünürsek de yüzde 80’e ulaşan ruhsatsız yapı ile karşı karşıyayız. İmar planlarını, fiziki koşullara uygun olarak yeniden düzenliyoruz. Kimseyi mağdur etmeden yerinde kentsel dönüşümü 5 yıl içinde hayata geçireceğiz.”

Biraz sabır gerek

Başkan Sıtkı Kürüm, yeni belediye olmanın tüm olumsuz şartlarını da bu bir yıl içinde yaşadıklarını söyledi. Kürüm, Uğur Mumcu Parkı içinde yapmayı planladıkları yeni hizmet binası ile tüm birimleri tek noktada toplayacaklarının müjdesini verdi. Kürüm şöyle konuştu:

“Göreve geldiğimizde iki şubede hizmet veriyorduk. Park içindeki bankları müdürlük birimleri olarak kullandığımız oldu. Bir düğün salonumuz yok. Projeler çok önemli ama hepsi bir anda olmuyor. Uzundere Rekreasyon Alanı, düğün salonu, göletler, restoranlar, piknik alanları. ile bölgeye canlılık getirecek. Altyapı çalışmaları bitme noktasına geldi. Proje tamamlanınca, bölgede imar izni alan on bin konut için de girişimler başlayacak. Arsalar değer kazanacak. İlçenin iki yakası birbirine yakınlaşacak. Bölge halkımız biraz daha sabırlı olsun.”

Kürüm, Kavacık Köyü ile ilgili olarak da, “Şirince modeli” bir yapılaşma düşündüklerini, köy evlerini pansiyon haline getirerek yöresel turizmi canlandırmak istediklerini belirtti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/karabaglar-icin-iki-hayalim-oldu_78121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!