Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Karabağlar'da Mağdur Arsa...

Karabağlar Plan Notları İptal Edildi

İzmir’in Karabağlar ilçesinde yer alan bazı plan notlarının; şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olması nedeniyle Mimarlar Odası tarafından açılan dava İzmir 3. İdare Mahkemesi’nce haklı bulundu ve mahkeme planlama uygulamasının iptaline karar verdi.

yapi.com.tr
Karabağlar Plan Notları İptal Edildi

Karabağlar Belediyesi’nin hazırladığı ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 11.06.2018 tarih, 05.731 sayılı kararı ile Karabağlar’da yer alan yaklaşık 780 hektarlık alanda plan değişikliğinde yer alan söz konusu plan notları şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olarak görüldü.

Mimarlar Odası’nın; İzmir 3. İdare Mahkemesi’ne ‘Planlama kararları; şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmak zorunda olduğu, plan kararlarının seçenekli olamayacağı, plan, plan raporu ve plan notlarının bir bütün olması gerektiği ancak dava konusu plan değişikliği incelendiğinde plan notları ile plan paftaları üzerinde yer alan plan kararlarının örtüşmediği görülmektedir. Birbirinden farklı yapılaşma koşullarının bulunduğu, ayrıcalıklı imar hakları içeren seçenekli yapılaşmaların önerildiği, dikkate alındığında söz konusu işlemin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu açıktır. Ayrıca dava konusu plan değişikliğinin bulunduğu bölgede yakın zamanda kapsamlı imar planı revizyonlarının yapıldığı, bu nedenle de yapılacak düzenlemelerin imar planı revizyonu ilkeleriyle uyumlu olmayan çok sayıda husus bulundurduğu’ gerekçeleriyle açtığı davada, Mahkeme 2019/82 Esas, 2019/1411 karar ile değişiklikleri iptal etti.

Söz konusu mahkeme kararı ile Karabağlar ilçesinde 1.24, 1.26, 1.29, 1.29.1, 1.29.2, 1.30, 1.30.1, 1.30.2, 1.30.3, 1.31, 1.31.1, 1.31.2, 1.31.3, 1.31.4, 1.31.5, 2.1.2 nolu plan notları iptal edilerken, 1.16 no.lu plan notuna ilişkin kısmı ise reddedildi.

Yapı ve Trafik Yoğunluğu Artar
Kararda; yapılmak istenen plan değişikliği ile ayrıcalıklı imar hakları ortaya çıkaran ve bölgedeki nüfus, yapı ve trafik yoğunluğunu arttıran fakat buna dönük herhangi bir çözüm öngörülmeyen plan notlarının İzmir içindeki benzer birçok alan için emsal teşkil edeceği uyarısı yapıldı.

“Belediyeler Gereğini Yapsın” Çağrısı
Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı H. İbrahim Alpaslan; “Kentimizin daha sağlıklı gelişmesi için çağdaş şehircilik ve mimarlık ilkelerinin benimsememiz gerekiyor. Bu konuda en çok duyarlılık göstermemiz gereken konu ise ayrıcalıklı imar haklarına yol açmamaktır” yorumunda bulundu.

Alpaslan; “İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin 2019/82 Esas, 2019/1411 Karar ve Bilirkişi Raporunda yer alan hususların dikkate alınarak Karabağlar İlçesi içerisindeki benzer diğer uygulamaların derhal iptal edilmesi hususunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karabağlar Belediyesi’nin gereğini yapmasını talep ediyoruz” çağrısı yaptı.

Ayrıca dava konusu plan notlarından 1.16 nolu plan notuna ilişkin kısmın İzmir 3.İdare Mahkemesi’nin 2019/82 Esas, 2019/1411 Karar ile reddedilmesi nedeniyle söz konusu kısma ilişkin olarak ilk derece mahkemesi kararının kısmen kaldırılması talebiyle istinaf yoluna başvurulduğu öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karabaglar-plan-notlari-iptal-edildi_177192.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!