Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karabük’te Panter ve Grifon İzleri

Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki antik kent Hadrianopolis’te kazı çalışmaları sürüyor. Kazılarda at, fil, panter, geyik ve grifon gibi birçok varlığın tasvir edildiği eşsiz eserler ortaya çıkarıldı.

NTV
Karabük’te Panter ve Grifon İzleri

u yıl Şubat ayından itibaren “Kimistine” adlı antik yerleşimde, daha önce keşfedilmemiş 2 Roma tapınağı ile geniş Roma mezar alan incelendi.

Antik kentte kendisinin başkanlığında başlatılan yüzey çalışmalarında 14 adet yapı saptandığını anlatan Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ergün Laflı, 17 Temmuz 2006’da başlatılan kazıda, daha önce yüzey araştırmalarında tespit edilen “Hamam A” adı verilen kent merkezindeki anıtsal yapıda çalışmalara devam edildiğini anlattı.

Laflı, “Bu alanda 1 Eylül’e kadar sürdürülen kazılarda, hamamın 13 ana mekanı ortaya çıkarılmıştır. Kazılarda at, fil, panter, geyik ve grifon gibi birçok hayvanın tasvir edildiği eşsiz eserler ortaya çıkarıldı. Ayrıca kilise neflerinden birinde 12 farklı kuş figürü, farklı pozisyonlarda resmedilmişlerdir” diye konuştu.

Laflı, en az 5 yıl daha devam edecek kazılarda amacın, bölgenin eski çağdaki yerleşim düzenini anlamaya çalışmak, Roma dünyası ile olan bağlantısını ve antik çağ dünyasındaki yerini kavramak olduğunu kaydetti.

Grifon: Kartal başlı ve kanatlı, aslan gövdeli mitolojik yaratık.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karabukte-panter-ve-grifon-izleri_48839.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!