Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadeniz Mimarisi için Bir Taşla İki Kuş

Rize'nin ünlü dolmataş evleri, AB hibesiyle onarılacak. Yapılar ev pansiyonculuğunda kullanılacak, onarım süreci sayesinde Doğu Karadeniz'in diğer tarihi binalarında da çalışabilecek ustalar yetiştirilecek.

Radikal Gazetesi
Karadeniz Mimarisi için Bir Taşla İki Kuş

ize'nin ünlü dolmataş evleri, AB hibesiyle onarılacak. Yapılar ev pansiyonculuğunda kullanılacak, onarım süreci sayesinde Doğu Karadeniz'in diğer tarihi binalarında da çalışabilecek ustalar yetiştirilecek. Fındıklı İlçesi Kaymakamı Erkan Kılıç, dolmataş evlerin turizme kazandırılması için 'Doğu Karadeniz ve Kırsal Mimariye Restorasyon Elemanı Yetiştirme Projesi'ni hazırladıklarını, 57 bin avro bütçeli projenin AB'den hibe almaya hak kazandığını açıkladı.

Kılıç'ın verdiği bilgiye göre ilçede halen 15'i Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan tescilli, toplam 165 tarihi dolmataş ev bulunuyor. Taş zemin üzerine, tek kat olarak inşa edilen evlere adını veren, ahşap karkas içine taş dolgu duvarları. Önlerindeki serender ve içlerinde bulundukları çay bahçeleriyle kompleks bir görüntü sergileyen evlerin içleriyse tamamen ahşap.

Evler için valilikle beraber çalıştıklarını anlatan Kılıç, "Projeyi Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'yle yürüteceğiz. İşe yatkın ustaları, ilgili kişileri eğiterek, ilçemizde bulunan dolmataş evlerini onararak turizme kazandırmak istiyoruz. Yetiştireceğimiz ustalar, aynı zamanda Doğu Karadeniz'de diğer tarihi yapıları da onarma kabiliyetine sahip olacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadeniz-mimarisi-icin-bir-tasla-iki-kus_58927.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!