Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadeniz Sahil Yolu 850 Milyon YTL Borçla Açılıyor

Nice başbakan, bayındırlık bakanı gören 542 kilometrelik yol 4.5 milyar dolara maloldu. Karadeniz Sahil Yolu’nun açılışında projeyi üstlenen 20’ye yakın müteahhitlik firması buruk bir sevinç yaşayacak. Çünkü müteahhitler, 850 milyon dolarlık alacaklarının ödenmesini bekliyor.

Vatan Gazetesi
Karadeniz Sahil Yolu 850 Milyon YTL Borçla Açılıyor

aklaşık 19 yıldır Türkiye’nin gündeminde olan Karadeniz Sahil Yolu, yarın açılıyor. Nice başbakan, bayındırlık bakanı gören 542 kilometrelik yol 4.5 milyar dolara maloldu. Karadeniz Sahil Yolu’nun açılışında projeyi üstlenen 20’ye yakın müteahhitlik firması buruk bir sevinç yaşayacak. Çünkü müteahhitler, 850 milyon dolarlık alacaklarının ödenmesini bekliyor.

Geçen yıl sonunda 1.5 milyar YTL olan alacaklarının önce 550 milyon, ardından 250 milyon YTL’sini alan müteahhitlerin Ocak ayından bu yana yaptıkları yeni işlerle birlikte yine 850 milyon YTL’lik alacakları birikti. Müteahhitler, “Projeyi bitirin, paranızı vereceğiz” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü tutmasını bekliyor. Projedeki müteahhitlik firmaları içinde Limak, Makyol, Nurol, Tekfen, Yüksel, Mapa (MNG) gibi Türkiye’nin sayılı firmaları bulunuyor. Bu firmalardan en fazla alacağı olan Limak İnşaat. Limak’ın patronu Nihat Özdemir, “Projeyi büyük özveriyle gerçekleştirdik. Herkes büyük fedakârlıkta bulundu. Üstelik hepimizin milyonlarca YTL’lik alacağı var. Sadece biz 400 milyon YTL alacağımızın ödenmesini bekliyoruz” dedi.

‘Başbakan söz verdi’
Projede yer alan Makyol İnşaat’ın Başkanı ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili Adnan Çebi de müteahhitlerin özveriyle çalıştığını söyledi. Çebi, “Müteahhitler kredi ve özkaynaklarıyla bu işi finanse etti. Başbakan, ’İşi bitirin, paranızı veririz’ dedi. Şimdi paralarımızın ödenmesini bekliyoruz” diye konuştu.

MNG Holding’in Başkanı Mehmet Nazif Günal da müteahhitlerin eleştiri değil alkış alması gerektiğini belirterek, “Cebimizden harcadık, borçlandık. Bu işten para kazanmadık. Alacaklarımızın ödenmesini bekliyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadeniz-sahil-yolu-850-milyon-ytl-borcla-aciliyor_53256.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!