Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadeniz Sahil Yolu Tüm Yollara ‘Bedel’

Eski bakan Yaşar Topçu’nun Yüce Divan’a gönderilme sürecini başlatan Karadeniz Sahil Yolu, 2005 yılında alacağı ödenekle, Türkiye’nin tüm yol yapım

Hürriyet
Karadeniz Sahil Yolu Tüm Yollara ‘Bedel’

b>Eski bakan Yaşar Topçu’nun Yüce Divan’a gönderilme sürecini başlatan Karadeniz Sahil Yolu, 2005 yılında alacağı ödenekle, Türkiye’nin tüm yol yapım işlerini ‘Karadeniz Sahil Yolu ve diğerleri’ olmak üzere ikiye böldü.

2005’te Karadeniz Sahil Yolu’na 546 trilyon lira, diğer tüm yollara ise 663 trilyon lira gidecek. 2004’te tüm diğer yollar 452 trilyon alırken, 293 trilyon alarak ağırlığını koruyan Karadeniz Sahil Yolu’nun bitmesi için ise halen 800 milyon dolar yapım, 108 trilyon lira da kamulaştırma ödeneği gerekiyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen’in yolun 2005 sonunda biteceğini açıklamasına karşın, ayrılan ödenek işin bitişi için yeterli bulunmuyor. 1987 yılında yapılan ihalesi ile ülke gündemine giren Karadeniz Sahil Yolu’na bugüne kadar 2.9 katrilyon lira harcandı. Rakamın büyüklüğüne karşın fiziki gerçekleşme oranı yüzde 62’de kaldı.

BU YOLLAR BİTMEZ

Uzun yıllardır tamamlanamayan projelerden Bolu Dağı Geçişi Otoyolu’nun bitmesi için de 324 milyon dolar gerekiyor. İhalesi 1990 yılında yapılan proje için bugüne dek 800 milyon dolar harcama yapıldı. Hükümetin yolun bitişi için yeni hedefi 2006 sonu olarak belirledi. 1992 yılında ihale edilmesine karşın halen bitirilemeyen İzmir Çevre Yolu’nun bitişi için de 197 milyon dolar gerekiyor. Yola eskalasyon hariç bugüne kadar 352 milyon dolar harcandı. Karayolları Genel Müdürlüğü, katrilyonlarla bütçe ödeneği almasına karşın, bitmeyen yollar nedeniyle birçok yola ödenek yetiştiremiyor. 2004 yılında 2.3 katrilyon liralık bütçesi olan Karayolları, 2005 yılında bütçesini 3.5 katrilyona yükseltecek. Buna karşın yollarda ‘proje mezarlığı’ sorununun 2005 yılında da süreceği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadeniz-sahil-yolu-tum-yollara-bedel_20429.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!