Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadeniz Sele Teslim

Giresun beş gün aradan sonra ikinci kez sele teslim oldu. Geçen perşembe günü kentin batı yakasındaki Bulancak İlçesi ve çevresinde etkili olan sel, bu kez doğu yakasını vurdu. Yüzlerce ev ve işyeri sular altında kaldı, ilçelerle ulaşım kesildi. 12 saat aralıksız yağan yağmur sonucunda kentin bütün altyapı sistemi çöktü. Giresun Belediye Başkanı

Radikal Gazetesi
Karadeniz Sele Teslim

Giresun beş gün aradan sonra ikinci kez sele teslim oldu. Geçen perşembe günü kentin batı yakasındaki Bulancak İlçesi ve çevresinde etkili olan sel, bu kez doğu yakasını vurdu. Yüzlerce ev ve işyeri sular altında kaldı, ilçelerle ulaşım kesildi. 12 saat aralıksız yağan yağmur sonucunda kentin bütün altyapı sistemi çöktü. Giresun Belediye Başkanı CHP'li Kerim Aksu, tüm belediyelerden vidanjör ve motopomp yardımı isterken, Karadeniz Sahil Yolu’nun, selin yolaçtığı tahribatın en büyük nedeni olduğunu ileri sürdü.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin sahil kesiminde bir haftadır etkisini gösteren yağmur, 5 günlük aranın ardından Giresun’u yeniden vurdu. Dün akşam saat 19.00’da başlayan ve sabaha kadar aralıklarla etkisini sürdüren şiddetli yağış nedeniyle kentin ana arterleri trafiğe kapandı. Kentte yüzlerce dükkan ve konutun alt katlarını su basarken, şehrin doğu yakasındaki Aksu, Boğacık ve Sütlaç dereleri taştı. Aksu deresinin taşması sonucu yer yer heyelanların meydana geldiği Giresun - Sivas karayolu ulaşıma kapandı.

Karadeniz sahil yolunda aksama

Duroğlu Beldesi’nden geçerek Aksu deresine bağlanan küçük bir derenin tahrip ettiği yolu açma çalışmaları suyun şiddeti nedeniyle yarım bırakıldı. Araç kuyrukları oluşan yolda bazı araçlar yüksek köy yollarından Giresun’a ulaşmaya çalıştı. Karadeniz Sahil Yolu da dün gece bir saat süreyle ulaşıma kapandı, daha sonra tek şeritten kontrollü olarak trafik verilmeye başlandı.

Dün akşamdan bu yana Sivas yolu güzergahındaki Dereli, Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerine sağlıklı şekilde ulaşım sağlanamazken, yağışın etkisini sürdürmesi, enerji nakil hatlarını da etkiledi. Giresun kent merkezinde sık sık elektrik kesintileri yaşandı.

Mahsur kalan 16 kişi kurtarıldı

Yağışın kentin ana arterlerini sular altında bırakması nedeniyle şehir içi ulaşım felç oldu, sokaklarda büyük çukurlar ve çökmeler meydana geldi. Giresun Belediyesi itfaiye ekiplerinin dün gece ve bu sabah mahsur kalan toplam 16 kişiyi kurtardığı öğrenildi. Hasar tespit çalışmalarının birçok bölgeye ulaşılamadığı için henüz yapılamadığı belirtildi.

Çevre belediyelerden yardım istedi

Giresun’un tarihinde böyle bir yıkım görmediğini belirten Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise, can kaybı olmamasının en büyük tesellileri olduğunu söyledi. Aksu, "Yüzlerce vidanjöre ve motopompa ihtiyacım var. Belediye santralleri kilitlendi. Yardım çığlıkları atılıyor. Malı mülkü, yolları bir kenara bıraktık, gücümüz yetmiyor artık. Cana zarar gelmemesi için uğraşıyoruz. Bu yağmurda insanın yapacağı, makinenin yapacağı bir şey yok. Ekiplerimiz çalışıyor. Tek amacımız can kaybı olmadan bu afeti atlatmak. Bundan sonrası yetkililere kalmış. Afet kapsamı alınacağı söylendi, inşallah alınır. Bu şehir kolay kolay onarılamayacak büyük bir yara aldı. Şu anda acil olarak vidanjöre ve motopompa ihtiyacımız var. Bütün işyerlerinin birinci katları su altına kalmış. Her ilden istiyoruz. Tüm belediye başkanlarından istiyoruz. Çok zor durumdayız" dedi.

Karadeniz sahil yolu kentleri mahvetti

Karadeniz Sahil Yolu ile ilgili eleştirilerinin haklı çıkmasından büyük üzüntü duyduğunu da belirten Kerim Aksu,"Bu yol sadece koyları ve doğal güzellikleri değil şehirleri de mahvetti. 50 metre ilerde deniz var ve suyu aktaramıyoruz. Derelerin önüne setler yaptılar, yataklarını değiştirdiler. Böyle bir derenin akması mümkün değil. Bu yolu tekrar planlamak lazım. Tekrar gözden geçirmek lazım. Yağmurla yaşamayı Karadeniz halkının öğrenmesi, yağmura göre yapısının oluşumunu sağlaması lazım" diye konuştu.

Aksu, birçok mahalleye ulaşamadıklarını da ifade ederek, "ncak yaya gidebiliyoruz. Hasar tespitini bıraktık. Yağmurun durmasını bekliyoruz. Şu anda sadece can kaybı olmasın istiyoruz. Hasarla şu anda işimiz yok. Can kaybı olabilecek bölgelere ekip gönderiyoruz. 'Evimize su geldi' gibi ihbarlara yapacak bir şeyimiz yok. Çünkü yağış devam ediyor" diyerek çaresizliğini dile getirdi.

Fındığa zarar verecek

Bu arada, yaklaşık 1 hafta sonra hasat edilmeye başlanacak olan fındığın da aşırı yağışlardan etkilenebileceği belirtildi. Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, bir hafta önce meydana gelen sel felaketi sonrasında fındık arazilerinde hasar tesbiti için çalışma başlattıklarını belirterek, "Ancak daha bu çalışma bitmeden akşam yine benzer, hatta daha da büyük bir felaket yaşadık. Hasar tesbiti sonrasında fındığın gördüğü zararı belirlemeye çalışacağız. Ayrıca bu yıl fındık ürününde bakteriyel yanık görüldü. Şimdi korkumuz bunun yağışla yayılması" dedi. Akbaşlı, yeni fındık stratejisi kapsamında 750 kodunun üzerindeki fındıklıkların söküleceği yönündeki kararı da hatırlatarak, toprağı tutan fındığın sökülmesi halinde bölgede ileride yaşanabilecek sel felaketinin boyutunun çok daha büyük olabileceğine işaret etti.

Aracı toprak altında kaldı

Bu arada selin en fazla etkilediği bölgelerden olan merkeze bağlı Duroğlu Beldesi’nde hayat adeta felç oldu. Duroğlu ve Aksu derelerinin taşması sonucu beldenin tüm sokakları sular altında kaldı. Karayolu ulaşıma kapanırken, suyun şiddetinin fazla olması nedeniyle yol açma çalışmasının da yapılamadığı belirtildi. Beldede yaşayan Rasim Aydın adlı vatandaşın evinin yanından geçen derenin taşıdığı toprak ve ağaçlar otomobilini tamamen çamur altında bıraktı. Otomobilinin sadece tavan kısmı görünen Rasim Aydın, "Gece aşırı yağış var diye bizi aradılar. Buraya geldiğimizde eve su girmesini son anda önledik ama otomobili kurtaramadık. Dere birden taştı ve otomobilin çamurun altında bıraktı" dedi.

Yağmur Rize kent merkezini vurdu

Rize’de gece boyu etkili olan şiddetli yağış kent merkezini de sular altında bıraktı. Çok sayıda işyerinin zemin ve bodrum katını su bastı.

Dün yüksek kesimlerde etkili olan şiddetli yağmur, gece yarısından itibaren şehir merkezini vurdu. Aralıksız yağan yağmur sonrası Cumhuriyet ve Atatürk caddeleri sularla kaplandı. Oluşan göletler nedeniyle sabah işlerine gitmek isteyen vatandaşlar zor anlar yaşandı. Araçların güçlükle hareket ettiği caddelerde 50 civarında işyerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı. Vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren işyerlerini temizlemeye başladı. Aralıklarla sağanak yağışın devam ettiği Rize’de vatandaşlar. sel ve heyelanlara karşı tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

Su şebekesi hasar gördü

Rize içme suyu şebekesi kaynağının bulunduğu Andon Köyü'ndeki Salarha Deresi'nin taşması sonucu sel ve heyelan meydana geldi. İçme suyu şebekesinin zarar görmesi nedeniyle dün geceden itibaren kente su verilemiyor. Rize Belediyesi ekipleri içme suyu hattında meydana gelen arızayı gidermek için çalışma başlattı.

İkizdere yolu hâlâ kapalı

Dün akşam saatlerinde İkizdere deresinin taşması sonucu 5 ayrı noktada ulaşıma kapanan Rize- İkizdere karayolu halen açılamadı. Yolda mahsur kalan araçların dere yatağından yüksekteki köylere çıktığı ve içindekilerin geceyi çeşitli köylerde geçirdiği bildirildi. Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda iş makinesi karayolunu ulaşıma açmak için çalışma başlattı. Bu arada Çayeli İlçesi Büyükköy Belde karayolu da ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleri kapanan karayolunu açmak için çalışma başlattı.

Ordu

Ordu ve ilçelerde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Ordu'da akşam üzeri etkili olmaya başlayan yağış giderek şiddetini artırdı. Kent merkezi ile Perşembe ve Ünye ilçelerinde bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Su basan ev ve iş yerlerinde tahliye işlemleri başlatıldı.

Yetkililer, vatandaşları olası sel ve heyelana karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Perşembe ilçesi Caka mevkisinde ise toprak kayması sonucu Bolaman yolunun trafiğe kısa süre kapandığı bildirildi.

Kastamonu

Kastamonu'nun Doğanyurt ilçesinde sel nedeniyle 15 köy yolu ulaşıma kapandı, 11 köyün elektriği kesildi. Alınan bilgiye göre, gece başlayan şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel nedeniyle, iki mahalle arasında ulaşımı sağlayan köprü su altında kaldı, Yatılı İlköğretim Bölge Okulunun bahçesi sularla doldu. 15 köy yolu ulaşıma kapandı, elektrik direklerinin devrilmesi sonucu 11 köyün elektriği kesildi.

Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya, sel nedeniyle ilçede hayatın durma noktasına geldiğini belirterek, "Burada büyük bir sel felaketiyle karşı karşıyayız. Yollarımız, içme suyu şebekemiz hasar gördü. Köprülerimiz yıkıldı. Çiftçilerimizin bahçeleri yerle bir oldu. Yetkililerden acil yardım bekliyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadeniz-sele-teslim_70998.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!