Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadeniz'de Vakıf Eserlerine 13,5 Milyon Lira Harcandı

Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğü son 5 yılda aralarında cami, türbe ve minarelerin de bulunduğu 79 eseri 13.5 milyon liralık harcamayla onardı.

yapi.com.tr / AATrabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğü son 5 yılda aralarında cami, türbe ve minarelerin de bulunduğu 79 eseri 13.5 milyon liralık harcamayla onardı. Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sorumluluk sahalarındaki Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illerindeki vakıf eserlerini tek tek ele alarak, bakım ve onarımdan geçirdiklerini, bazı eserlerle ilgili çalışmaların da sürdürüldüğünü söyledi.
    
Özellikle eski vakıf eserlerinin onarımıyla ilgili yoğun bir şekilde çalıştıklarını dile getiren Yıldırımhan, ''Göreve geldiğim 2005'ten itibaren ilk iş olarak Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait tüm eserleri gözden geçirdik. Bakım ve onarım ihtiyacı olanları tek tek tespit ettik. Ekiplerimiz buralarla ilgili önce projelendirme çalışması yaptı, ardından da onarımlara başladı. Son 5 yılda Trabzon'da 36, Gümüşhane'de 8, Giresun'da 7, Artvin'de 4 ve Rize'de 2 olmak üzere toplam 57 eserin onarımını gerçekleştirdik. Ayrıca, bu dönemde bölge müdürlüğümüz ve vatandaşların işbirliğiyle restore edilen eser sayısı da 22'ye ulaştı. 79 eserin onarımı için toplam 13.5 milyon lira harcadık. Cumhuriyet tarihi boyunca bölgede bu kadar kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılmamıştı. Bu rakam bölgemiz açısından bir rekordur.''

Onarılan eserlerin 43'ünün cami, 5'inin türbe, 4'ünün minare, 2'sinin hamam, 1'inin medrese, 1'inin de muvakkithane(camilerin yanında kurulan ve güneşin hareketine göre namaz saatlerinin belirlendiği yer) olduğunu, 1 caminin ise çevre düzenlemesini yaptıklarını anlatan Yıldırımhan, ''Bizler tarihimize sahip çıkacağız ki gelecek nesiller de bunu devam ettirsin'' dedi.
    
Geçen yıl 9 eser onarıldı
    
Mazhar Yıldırımhan, geçen yıl 9 eserin onarımının yapıldığını, bunun karşılığında yaklaşık 2 milyon lira harcandığını ifade etti. Bu eserlerin, Trabzon'da Tavanlı Camisi, Kudreteyn Camisi, İçkale Camisi, Müftü Camisi, İskenderpaşa Camisi, Araklı Hacı Hasan Camisi, Gümüşhane'de Emirler Camisi, Giresun'da Gemilerçekeği Camisi ile Hacı Miktad Camisi olduğunu belirten Yıldırımhan, bu yıl içerisinde ise 16 eserin onarım ve yatırım programına alındığını kaydetti. Yıldırımhan, program kapsamına alınan eserleri şöyle sıraladı:

''Trabzon'da Hacı Kasım Camisi, Küçük Fatih Camisi, Molla Siyah Camisi, Saraç Alizade Mescidi, Sürmene Çamburnu Kuşluca Camisi, Sürmene Kuleli Mahallesi Camisi, Çaykara Akdoğan Köyü Camisi, Çaykara Uzuntarla Köyü Mescidi olurken, Gümüşhane'de Kelkit Büyük Camisi, Giresun'da Şebinkarasihar Tamzara Camisi, Şebinkarahisar Fatih Camisi, Rize'de Gülbahar Büyük Camisi, Ardeşen Pirinçlik Köyü Camisi, Artvin'de Orta Mahalle Camisi, Sarıbudak Köyü Camisi ve Hopa'da Sundura Mahallesi Camisi.''

Vakıflar Bölge Müdürü Yıldırımhan, ''2012 yılı sonuna kadar sorumluluk sahamızdaki tüm eserleri onarmayı hedefliyoruz. Bunu da gerçekleştireceğimize inanıyoruz'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenizde-vakif-eserlerine-13-5-milyon-lira-harcandi_85236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!